Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Szpital Wojewódzki rozszerzy e-usługi

Do 2022 roku powinna zostać uruchomiona Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed. Szpital Wojewódzki jest jedną z 11 placówek medycznych w województwie śląskim, które przystąpiły do realizacji tego projektu.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej planuje rozszerzyć zakres medycznych e-usług, które umożliwią pacjentom większy kontakt z placówką przy pomocy Internetu.

Platforma eCareMed jest odpowiedzią na zwiększające się zadania w obszarze zdrowia. Będzie realizowała potrzeby pacjentów w zakresie świadczenia elektronicznych usług publicznych, usług telemedycznych, w tym rehabilitacji kardiologicznej i opieki poza szpitalnej. To projekt interdyscyplinarny łączący obszary medycyny, informatyki i zarządzania.

Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego poinformował, że budowa platformy finansowana jest z unijnych dotacji przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. – Nasza placówka wystąpiła o 7,7 mln złotych dotacji. Całość wydatków związanych z udziałem Szpitala Wojewódzkiego w projekcie wynosi ponad 9 mln. Brakujące fundusze da Województwo Śląskie – wyjaśnił dyrektor.

Za otrzymanie pieniądze Szpital Wojewódzki kupi m.in. komputery, serwery i urządzenia sieciowe. – Podniesiemy jakość, poszerzymy zakres i rozpowszechnimy e-usługi – dodał Łukasz Matlakiewicz. Dyrektor liczy, że umowa na dofinansowanie podpisana zostanie już po pierwszym kwartale tego roku.

Placówka wdroży zintegrowane rozwiązania teleinformatyczne, które będą wspomagać działalność wszystkich podmiotów medycznych biorących udział w kompleksowym procesie diagnozy, leczenia, rehabilitacji i monitorowania stanu pacjenta poza placówkami zdrowotnymi, przy jednoczesnym zapewnieniu narzędzi usprawniających i ułatwiających konsultacje medyczne oraz diagnozowanie w oparciu o pełną dostępność́ elektronicznej dokumentacji medycznej.

W Szpitalu Wojewódzkim zainstalowane mają zostać m.in. elektroniczny system zarządzania ruchem pacjentów, innowacyjny system obiegu dokumentów, a także nowa poczta elektroniczna. Chorzy będą korzystać z mobilnej aplikacji, która pozwoli na bieżący dostęp do dokumentacji medycznej.

Wprowadzony zostanie katalog e-usług, zawierający interaktywne formularze, pozwalające na zdalny kontakt ze Szpitalem Wojewódzkim i ocenę jego działalności.

Koszt uruchomienia Śląskiej Platformy Medycznej eCareMed to ponad 78 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 67 mln zł.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Potrzebne jest pacjentom świadczenie usług w realu a nie wirtualne. Przykład funduszy unijnych nietrafionych w główne źródło potrzeb.

Maria.
Maria.
4 lat temu

Niech się zabiorą za nierobów na izbie przyjęć a nie czekanie godzinami po lekarz śpi albo jest na oddziele czekałam z z 90 letną matką od 23 do 5.30 to jest burdel nie szpital mój brat został przywieziony przez karetkę o 2 lekarz go przebadał o 6 a o 7.30 na oddział nie wolno budzić panów co przychodzą sie wyspać po dyżurach w prywatnych przychodniach za co my płacimy na ZUS