Cieszyn Na sygnale

By orkiestra mogła grać bezpiecznie…

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad bezpieczeństwem jego uczestników czuwać będą policjanci. 12 stycznia na ulicach większych i mniejszych miejscowości powiatu cieszyńskiego będzie można zauważyć większą liczbę patroli. Stróże prawa szczególną uwagę zwracać będą na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione. Zadbają też o bezpieczeństwo wolontariuszy, zwłaszcza tych najmłodszych.

A oto garść konkretnych porad. Najpierw dla osób, które zechcą wspomóc WOŚP. Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu. Skarbonka musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze, przy otworze do wrzucania pieniędzy, powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

– Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z policją lub strażą miejską. Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu – apeluje Wojciech Ficek z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Wolontariusze prowadzący zbiórkę pieniędzy powinni poruszać się w bezpiecznych miejscach – centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych, miejscach dobrze oświetlonych, objętych monitoringiem czy takich, gdzie występuje duży ruch pieszych.

– Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do waszego sztabu po zakończeniu zbiórki, poruszali się w grupie. Korzystajcie z pomocy znajomych czy bliskich. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów lub strażników o to, jak przebiega wasza kwesta. Nie obawiajcie się ich – oni są waszymi sprzymierzeńcami – dodaje Wojciech Ficek.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 lat temu

Z góry dziękujemy.