Renault Master

Ciekawie w bibliotece. Mirosław Wlekły o Gareth’cie Jonesie i Tonym Haliku

W poniedziałek, 10 lutego, o 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, odbędzie się spotkanie z Mirosławem Wlekłym. Wstęp wolny.

W 2017 roku, szerokim echem odbiła się jego książka „Tu byłem. Tony Halik”. Końcem 2019 do księgarń trafiła kolejna pozycja jego autorstwa „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo.”

Tony’ego Halika nie trzeba nikomu przedstawiać. Natomiast Gareth Jones był walijskim dziennikarzem, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

W 1933 roku Jones samotnie wybrał się na Wschód, aby zrobić wywiad z Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiedział się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów przedostał się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie był świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widział sowieckie zbrodnie, słuchał o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu.

Po powrocie na Zachód został zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważali jego wiarygodność. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania “Folwarku zwierzęcego”.

Historię Garetha Jonesa pokazała także Agnieszka Holland na dużym ekranie.

Mirosław Wlekły to reporter, pisarz i absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli). Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital. A także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Ten ostatni jest laureatem 5. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni i nagradzanym na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia i w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Aktualnie wraz z Katarzyną Szyngierą pracuje nad kolejnym spektaklem non fiction, tym razem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

10/02/2020

Harmonogram

Data:
Czas: