Podkładki do śrub nie imponują rozmiarami. Tymczasem mają bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie – to od nich zależy solidność wykonanego połączenia oraz ochrona przed odkręcaniem się śrub i innych elementów. Sprawdziliśmy, do czego jeszcze służą podkładki płaskie, jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie.
Podkładki to drobne elementy łączące, stosowane wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się również śruby czy nakrętki. Wykorzystuje się je w najróżniejszych konstrukcjach czy maszynach. Podkładkę powinno dopasować się do rodzaju mocowania.
Podkładki płaskie – jakie rodzaje wyróżniamy?
Można wyróżnić różne rodzaje podkładek – przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Są zatem podkładki płaskie:
- ze stali nierdzewnej,
- ze stali kwasoodpornej,
- ze stali węglowej,
- z aluminium,
- z mosiądzu,
- z poliamidu.
Co ważne – podkładka musi być wykonana z takiego samego materiału, jak śruba i nakrętka. Dodatkowo, podkładki stalowe, jak np. podkładki płaskie DIN 125 mogą być galwanizowane bądź ocynkowane – a zatem chronione przed korozją.
Wyróżnić można też podkładki o różnym stopniu twardości czy różnych rodzajach gwintu (pod uwagę jest brana jego średnica). Można też podzielić je biorąc pod uwagę funkcję, jaką mają spełnić. Dostępne są np. podkładki płaskie:
- zabezpieczające – dbają o to, by łączenie się nie poluzowało,
- uszczelniające – chronią przed negatywnym działaniem warunków zewnętrznych,
- ochronne – zabezpieczają podłoże w czasie mocowania śruby lub nakrętki,
- wyrównujące – niwelują kąt łączenia ze śrubą.
Podkładki płaskie – gdzie mogą być stosowane?
Podkładki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są potrzebne śruby i nakrętki. Przede wszystkim więc są niezbędne w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, elektronice, ale i w meblarstwie czy wytwórstwie.
Podkładki stosuje się też na co dzień, podczas prac domowych czy ogrodowych. Ich zadaniem jest umocnienie mocowania, zabezpieczenie przed obluzowaniem się śruby oraz
ochrona podłoża w trakcie wkręcania. Podkładki płaskie są też szczególnie potrzebne, jeśli konstrukcje i mocowania są narażone na drgania, które mogą powodować rozluźnianie się spojenia.
Jak wybrać podkładki płaskie DIN 125 i nie tylko?
To zależy od indywidualnych potrzeb oraz wymogów. Najlepiej podkładki zakupić wraz ze śrubami bądź nakrętkami, dopasować je rodzajem gwintu, wykonania i funkcji, jaką mają pełnić. Warto też skonsultować wybór ze specjalistą, który z pewnością podpowie, jakie podkładki płaskie będą najlepsze i zagwarantują solidne mocowanie.
Bywają także podkładki płaskie miedziane w zestawieniu ze śrubami i nakrętkami miedzianymi. Wprawdzie w kierunku połączeń elektrycznych ale są. Podkładki płaskie nie tylko stosuje się pod nakrętki do śrub ale także pod WKRĘTY.
Kupa błędów. Mowa jest w artykule o podkładkach do śrub a na zdjęciu pokazano ani podkładki ani śruby tylko nakrętki. Podkładka chyba nie musi być wykonana z takiego samego materiału jak śruba i nakrętka tylko dobrana. Bo wykonuje się je oddzielnie w różnych procesach technologicznych. W przypadku funkcji zabezpieczenia połączenia przed drganiami, odkręceniem to już nie podkładki płaskie lecz podkładki sprężyste. Dodatkowo stosuje się w tym przypadku gwinty drobnozwojne, nakrętki samohamujące, nieraz zawleczki ale to już inna sprawa. Zdjęcie koniecznie trzeba poprawić dla niewprowadzania w błąd szczególnie niektórych kobiet.