Kultura i rozrywka Żywiec

Wystawa „Żywiec miastem rzemieślników” w Muzeum Miejskim

Fot. Paweł Szczotka

W lutym i marcu Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na niezwykle ciekawą wystawę czasową “Żywiec miastem rzemieślników. Księgi i dokumenty cechowe od XVI do XX wieku”.

Jak podkreśla Dorota Firlej, kustosz z żywieckiego muzeum, na wystawie zaprezentowana jest bogata kolekcja pamiątek po dawnych organizacjach cechowych zrzeszających żywieckich rękodzielników od XVI do XX wieku.

Ta wystawa przybliża zwiedzającym obiekty, które na co dzień przechowywane są w magazynach ze względów konserwatorskich. Prezentujemy najstarszą zachowaną w naszych zbiorach księgę cechową należącą do kongregacji szewców z 1563 roku, ale także księgi innych rzemiosł, w tym ostatni nabytek jaki jest dar do zbiorów muzealnych: Księgę cechu tkackiego z lat 1738 – 1784. Pośród różnego rodzaju dokumentów cechowych zobaczyć można świadectwa nauki, skargi składane przez rzemieślników, pisma korespondencyjne pomiędzy poszczególnymi cechami a urzędem miejskim, sprawozdania z inspekcji prowadzone przez władze w stowarzyszeniach przemysłowych, w tym również dar do zbiorów muzealnych – sprawozdanie z przeprowadzonej inspekcji przez c.k. Inspektora przemysłowego w żywieckim stowarzyszeniu przemysłowym szewskim w dniu 9 października 1891 roku – podkreśla Dorota Firlej.

Wśród prezentowanych rękopisów są również dawne przywileje nadawane przez właścicieli dóbr żywieckich dla cechów potwierdzające ich statuty. W zbiorach muzealnych przechowywany jest także przywilej, który jest najstarszym dokumentem w kolekcji, wystawiony przez pięciu biskupów polskich z dnia 6 stycznia 1546 roku. Dotyczył on życia religijnego rzemieślników, ich obowiązków uczestniczenia w nabożeństwach i obrzędach religijnych.

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news