Wydarzenia Żywiec

Żywiecczyzna: Ile warta ta karta?

Czy Rada Powiatu Żywieckiego przyjmie uchwałę w sprawie kontrowersyjnej i wzbudzającej coraz więcej emocji w Polsce Samorządowej Karty Praw Rodzin? Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała, że petycja wniesiona w tej sprawie jest zasadna. Co więcej, komisja skierowała wniosek do Zarządu Powiatu o przygotowanie projektu uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin.

NIE CHODZI O ZNIŻKI

Czym jest wspomniana karta? Wbrew pozorom nie jest kartą zniżkową, lecz… ideologiczną. Dokument został stworzony przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. To konserwatywno-prawicowa organizacja pozarządowa z Warszawy, która zaliczana jest do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego.

Wprowadzenie karty w życie zapewni naszym dzieciom zdrową i bezpieczną edukację oraz poszanowanie praw rodziców przez samorządy. Każdemu samorządowi oferujemy wsparcie w dostosowaniu karty do potrzeb i uwarunkowań lokalnej społeczności oraz wprowadzeniu jej w życie. (…) Coraz częściej samorządy próbują podważać konstytucyjne prawa rodzin i rodziców. Najbardziej jaskrawym przykładem jest podpisana 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Warszawy Deklaracja LGBT+, która m.in. przewiduje wprowadzenie do szkół zajęć z permisywnej edukacji seksualnej. Nie możemy na to pozwolić! Aby temu przeciwdziałać, musimy przekonać nasze władze lokalne, by pilnie przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin, potwierdzającą konstytucyjne gwarancje praw rodzin i praw rodziców oraz tworzącą realne gwarancje ich przestrzegania. W świetle prawa rodzice nie są bezradni i mogą korzystać z konkretnych instrumentów – czytamy między innymi na oficjalnej stronie Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Przedstawiono tam również pięć postulatów:

1. Prawa rodziców i dobro dziecka w szkole oraz przedszkolu,

2. Prawa rodzin w polityce społecznej gminy,

3. Promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie,

4. Monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin

5. Tworzenie prawa przyjaznego rodzinie.

(NIE) WSZYSCY SĄ RÓWNI

Co zapisano w karcie? Są tam ogólne deklaracje dotyczące wspierania tradycyjnie rozumianej rodziny, czyli małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa. Jest wśród nich m.in. wspieranie udogodnień infrastrukturalnych dla rodzin z dziećmi, wspieranie opieki nad dziećmi, tworzenie programów profilaktycznych przeciw alkoholizmowi i przemocy. Karta zobowiązuje samorząd do inicjowania działań edukacyjnych wzmacniających rodzinę, szkoleń dla nauczycieli i urzędników dotyczących współpracy z rodzinami. Do tej pory kartę przyjęły między innymi samorządy: Sejmik Województwa Łódzkiego, powiaty: tatrzański, łowicki, radzyński, rawski, wieluński, dębicki, radomski czy tarnowski oraz gminy Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Wieluń, Dębica, Mielec, Stary Sącz, Nowy Sącz czy Bukowina Tatrzańska.
Samorządowa Karta Praw Rodzin wywołuje coraz więcej kontrowersji. To, co wzbudza wiele emocji, to zapis, że ma: zapewnić ochronę rodzin przed wpływami ideologii podważających autonomię i tożsamość rodziny. Jej przeciwnicy podkreślają, że uderzy ona w ofiary przemocy domowej i mniejszości seksualne. Przeciwko przyjęciu karty zaprotestowały już w Polsce organizacje wspierające osoby LGBT i edukację seksualną. Zwracają one uwagę na nieprecyzyjne zapisy i obawiają się dyskryminacji rodzin niepełnych. Wskazują też, że zapisy zawarte w karcie to łamanie Konstytucji, która mówi o tym, że wszyscy są równi.

POPARCIE DLA SILNEJ RODZINY

A jak wygląda sytuacja na Żywiecczyźnie? W listopadzie Milowieckie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk” z Milówki oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Węgierka” z Węgierskiej Górki wniosły do Rady Powiatu petycję wraz z projektem uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Jej przyjęcie jest nie tylko deklaracją poparcia dla silnej rodziny, ale też zobowiązaniem starosty do podjęcia konkretnych działań, których celem będzie ochrona praw rodziców i dobra dziecka w szkole oraz w przedszkolu, uwzględnienie kontekstu praw rodzin w polityce społecznej samorządu, dostosowanie ulg społecznych do potrzeb rodzin, promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie, monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin w całym obszarze kompetencji samorządu terytorialnego oraz tworzenie przez organy samorządu terytorialnego prawa przyjaznego rodzinie – podkreślili między innymi w swojej petycji wnioskodawcy.

Trafiła ona pod obrady Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu. Jej rozpatrzeniem zajęli się radni powiatowi na sesji
3 lutego.

Po zapoznaniu się z treścią petycji, załączonymi dokumentami i opinią prawną radców prawnych Starostwa Powiatowego w Żywcu komisja uznała za zasadne przyjęcie rozpatrzenia petycji i stwierdza, że istnieją podstawy prawne do przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodziny. Wniosek ten został skierowany do Zarządu Powiatu Żywieckiego, który musi przygotować odpowiednie prace do sporządzenia stosownego projektu uchwały – stwierdził Roman Rokita, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Wszystko zatem wskazuje na to, że kontrowersyjna w całej Polsce uchwała trafi pod obrady radnych powiatowych już w marcu.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baron zum Beispiel
Baron zum Beispiel
4 lat temu

Ofensywa zboczeńców niezdolnych do pohamowania własnej dewiacji nadciąga i konieczne jest postawienie zdecydowanej tamy propagowaniu zachowań seksualnych obrażających Boga i naturę.

jan
jan
4 lat temu

Zywieczyzna nigdy nie będzie akceptować pedalstwa .

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Czy to jest Samorządowa Karta Rodzin czy tzw uchwała anty-LGBT? Jest tak, to ‘karta’ wprowadza jeszcze atmosferę potępienia dla ruchów, które chcą by osoby LGBT nie były traktowane z nienawiścią, ale ze zrozumieniem. Jakby brakowało nienawiści i uprzedzeń wobec osób LGBT, potrzeba jeszcze karty, która doda jeszcze trochę do klimatu dyskryminacji i pogardy dla osób nieheteronormatywnych w żywieckich okolicach. Wolałbym żeby Żywiec szedł drogą Warszawską a nie rosyjską. W końcu w Warszawie tzw. Uchwała wprowadziła odrobinę wsparcia dla młodych LGBT, którzy zostali bez wsparcia rodzin. W wyobrażeniu “prawdziwych katolików” nie mieści się to w głowie. Trzeba tego zakazać pod przykrywką… Czytaj więcej »

Gość
Gość
4 lat temu

Dlaczego to lewacka24pl drugi raz wyskakuje z tym samym artykułem , czyżby za pierwszym razem komentaże były nie POwaszej myśli? Wbijcie sobie do waszych łbów , że normalność to nie żadna ideologia . Ideologie to macie w POznaiu i Warszawce . Jak najszybciej przyjąć kartę, Sodoma i Gomora leży bardziej na południe

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Górale Żywca nie muszą daleko szukać, mają wzór podejścia do rodziny wśród górali w Zakopanem. W karcie nie są powtórzone uprawnienia wynikające z konstytucji i innych uregulowań prawnych? Zapomniano o szkoleniu dla rodziców. Mowa jest o Radzie Powiatu w Żywcu ale przecież nie jest to całość, jest jeszcze Rada Miasta.