Niezliczone procesy technologiczne, dzięki którym na co dzień korzystać możemy z rozmaitych wyrobów bądź usług, wymagają transferu różnego rodzaju mediów. Czy będzie to woda, czy też sprężone powietrze bądź para lub inne rodzaje substancji, w dłuższej perspektywie warunki pracy przeznaczonych do tego węży są bardzo wymagające. Aby mieć pewność, że bez trudu im sprostają, musimy dbać zarówno o ich prawidłowy dobór, jak i instalację oraz przechowywanie.
Sięgaj po odpowiednie węże, a służyć Ci będą bez przeszkód
Nie musimy wykorzystywać w naszej pracy niebezpiecznych gazów czy kwasów, by niosła ona ze sobą pewne zagrożenie. Nawet para wodna pod ciśnieniem stanowi medium, którego lekceważyć nie wolno. Szczególnie niebezpieczne może być wyrwanie transferującego ją węża z przyłącza. Jej niszczące działanie powoduje jednak zużywanie się także samej gumy. Utrata sprężystości przez wewnętrzną warstwę jest przy tym nie do wykrycia póki nie dokonamy wnikliwego przeglądu, albo nie dadzą o sobie znać poważniejsze defekty.
Pierwsze zadanie osób odpowiedzialnych za prawidłową pracę instalacji zakładowej to zatem odpowiedni dobór tego typu elementów. Dziś nie jest to najmniejszym problemem, o czym łatwo przekonać się np. przeglądając ofertę przygotowaną przez sklep MiDaTech.
Drugim jest prawidłowa instalacja – o taką możliwość trzeba zadbać już na etapie projektowania danej infrastruktury i przebiegu poszczególnych przewodów. Musimy wyeliminować nadmierne załamywania, które nie tylko obniżają wytrzymałość węża, ale i utrudniają transfer. Ponadto należy zadbać o to, by były one skutecznie osłonięte wszędzie tam, gdzie może zachodzić ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Zwłaszcza, gdy przebiega przez jakieś ciągi komunikacyjne, którymi poruszają się pojazdy lub ludzie i gdzie grozi im kontakt z ostrymi krawędziami.
Magazyn także jest miejsce, które wymaga naszej troski
Węże prawidłowo dobrane, a więc w sposób uwzględniający rodzaj transferowego medium i ciśnienie robocze (w tym jego ewentualne nagłe skoki), mimo wszystko nie będą jak wiemy wieczne – regularny przegląd to zatem konieczność. Każde pęknięcie, nieszczelność czy pęcherz eliminuje dany przewód z dalszego użytkowania.
Istotne znaczenie dla niezawodności i bezpieczeństwa pracy infrastruktury ma także gospodarka magazynowa. Nie można dopuszczać do pomyłek i ponownej instalacji odcinków, które zostały zdemontowane ze względu na zużycie. Muszą być oznaczane, usuwane, ew. także cięte.
Te zaś, które dopiero oczekują na swoją kolej, wymagają odpowiedniego składowania. Oznacza to ochronę przed skrajnymi temperaturami, oparami chemicznymi, czy bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne, a także nadmiernymi zagięciami i ściskaniem. Wiąże się to więc z koniecznością wieszania ich na uchwytach bądź układania na paletach w niezbyt wysokie stosy.
Dbałość o wszystkie te kwestie wraz z prawidłowym doborem elementów instalacji pozwala skutecznie zminimalizować ryzyko usterek i awarii. Nie warto więc w tym obszarze nadmiernie oszczędzać, bo koszty tego mogą być wysokie.
Materiał partnerski