Branża kosmetyczna desperacko walczy o to, aby utrzymać się na powierzchni. Kobiety, które stanowią w niej 90 procent, obiecują, że będą walczyć o przetrwanie.
– Otrzymujemy sprzeczne informacje – utrzymuje Ewa Żabińska-Lubowiecka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Stylistów Paznokci Fantasmagorie i Federacji Beauty Pro, która reprezentuje interesy szeroko pojętej branży kosmetycznej, do której zaliczamy: stylizację paznokci, rzęs, kosmetologii, medycyny estetycznej, fryzjerstwa, barberingu. – Warszawski sanepid stanowczo odradza nam pracę w gabinecie, ale już otrzymałam wiadomość z powiatowej inspekcji sanitarnej, która utrzymuje, że należy zachować ostrożność, ale nie może nam zabronić wykonywać pracy. Pytam się – w jaki sposób zachować bezpieczną odległość 2 metrów w trakcie wykonywania zabiegów na twarz? Dążymy do tego, aby została podjęta jasna decyzja. Abyśmy zostali zauważeni jako osoby, które też prowadzą firmę i mają zatrudnionych pracowników – dodaje pani prezes.
– Wydaje mi się, że nic nie będzie już takie samo – mówi Marta Wawrzyczek, właścicielka salonu urody w Jaworzu. – Wszyscy się tym martwimy. Zarówno personel, który z dnia na dzień może zostać bez pracy, jak również i my sami, bo nie będziemy mieli za co spłacać kredytów.
Zdaniem naszej rozmówczyni salony kosmetyczne, w obliczu kryzysu, różnie reagują. Przeważająca większość zdecydowała na tymczasowe zamknięcie. Wśród nich znajduje się także ten, który prowadzi Paulina Matuszewska.
– Nie przyjmujemy klientek. To byłoby zbyt duże ryzyko – informuje. – Dla nas wszystkich. Jestem odpowiedzialna nie tylko za to, aby panie czy panowie pięknie wyglądali, za ich dobre samopoczucie, ale także by byli zdrowi. To jest to, co kieruje mną i całym moim zespołem. Od razu podkreślam, to nie była trudna decyzja. To była jedyna z możliwych, które mogłam podjąć – podkreśla Paulina Matuszewska.
List w sprawie branży kosmetycznej dotarł także do senator Agnieszki Gorgoń-Komor. Do tematu wrócimy na łamach Kroniki Beskidzkiej.
To prawda. Po otwarciu salonów fryzjerskich po epidemii korona wirusa istotne będzie zadbanie o utrzymanie lokali i wprowadzenie nowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Swoją drogą ciekawy artykuł.