Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Trening siłowy w domu – jak ćwiczyć?

Jak pokazują ostatnie wydarzenia, warto mieć w domu sprzęt do ćwiczeń. Jeśli jednak go nie mamy, a chcemy pozostać w formie, to nie ma większego problemu z zaaranżowaniem własnego kącika do treningu siłowego w domu.

Trening siłowy w domu – dla kogo?

Każdy człowiek powinien się ruszać. Nasza kondycja ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto zawsze mieć możliwość odreagowania codzienności na specjalnie przygotowanej do tego, domowej siłowni. Trening siłowy w domu jest też doskonałą propozycją dla introwertyków, którzy niekoniecznie chcą pracować nad swoją sylwetką w świetle lamp siłowni, gdzie jest masa innych osób. Współcześnie, nie musimy chodzić na siłownię, żeby skutecznie móc rozwijać nasze mięśnie. Możemy to robić w coraz częściej dostępnych „siłowniach” na świeżym powietrzu, gdzie przeprowadzimy doskonały trening pleców, koordynacji, a przy odpowiednich technikach treningu kalistenicznego, wytrenujemy wszystkie mięśnie. Jednak co zrobić, jeśli warunki nie pozwalają nam ćwiczyć na zewnątrz? W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w parę sprzętów, takich jak ciężary, ławeczka treningowa czy rower stacjonarny.

Trening siłowy w domu – co jest nam potrzebne?

Do treningu siłowego w domu potrzebne są nam zasadniczo jedynie chęci i pewne zasoby finansowe. Jeśli będziemy się trzymać listy zakupów i znajdziemy najlepsze okazje, siłownia w domu zwróci się nam z tych paru karnetów, których nie wykorzystamy. W domu również można ćwiczyć metodą kalisteniki – bazując na ciężarze naszego ciała. Żeby to lepiej zobrazować – pompki i podnoszenie się na drążku to przykłady takich ćwiczeń. W takiej sytuacji nie potrzebujemy zbyt wiele – wystarczy znaleźć filmy poradnikowe, z których będziemy się uczyć odpowiedniej techniki. Jeśli natomiast tęsknimy za wyciskaniem, powinniśmy zainteresować się profesjonalnym sprzętem. Ławki do ćwiczeń, które znajdziemy w siłowniach, możemy nabyć również przez internet (np. na Allegro). Taka sama sytuacja jest z rowerami, ciężarami, sztangami, ekspanderami i wieloma innymi sprzętami. Bazą są jednak prawie zawsze ławki treningowe, gdyż to one pozwolą nam na te najbardziej klasyczne ćwiczenia, takie jak wyciskanie sztangi leżąc. Warto pamiętać o tym, że zajmują one trochę miejsca. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Producenci jednak przewidzieli taką sytuację. Jeśli mamy ten problem, warto rozważyć składaną ławeczkę do ćwiczeń. Dzięki swojej konstrukcji momentalnie możemy ją złożyć i zyskać dużo więcej miejsca.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu do siłowni domowej?

Przede wszystkim na nasze gusta i możliwości. Sami powinniśmy wiedzieć, z jakim ciężarem chcemy pracować, czy potrzebujemy ławeczki treningowej, czy zależy nam na budowie górnej części sylwetki, czy dolnej. Warto też zastanowić się nad tym, ile chcemy wydać. Dzięki możliwościom współczesnego rynku możemy kupić podstawową siłownię w cenie około tysiąca złotych (ławka do ćwiczeń, ciężary, parę sprzętów do treningu dolnych partii mięśni). Możemy równie dobrze zapłacić nawet kilkanaście tysięcy, jeśli zależy nam na sprzęcie najwyższej jakości. Jeśli zdecydujemy się na kalistenikę, nie zapłacimy praktycznie nic (chyba że za dodatkowy sprzęt – poręcze do podciągania, drążek).

W treningu najważniejsze jest jednak to, żebyśmy byli w stanie ten trening wykonać. Kupmy taki sprzęt, który spełni nasze potrzeby, abyśmy robili ćwiczenia, które lubimy i które potrafimy prawidłowo wykonywać.

google_news