Piramidy to znak rozpoznawczy Egiptu. To ogromne grobowce, które przykuwają uwagę naukowców i turystów. Największą popularnością cieszą się piramidy w Gizie, miejscowości oddalonej od stolicy kraju jedynie o kilka kilometrów.
Dla osób odwiedzających Egipt piramidy są ważnym punktem w harmonogramie wycieczki. Na szczególną uwagę zasługuje piramida Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa. Zwiedzając egipskie nekropolie, warto również udać się do Sakkary i Doliny Królów.
Wycieczka do Egiptu: piramidy
Egipt to popularny cel turystycznych wojaży obieżyświatów z różnych zakątków globu. Jednym z najciekawszych miejsc na mapie tego afrykańskiego państewka jest Asuan, które jest znane jako najsuchsze miejsce na świecie. To miasto odwiedzane przez miłośników historii i starożytnych zabytków. Przebywający w Egipcie turyści odwiedzają również świątynię Horusa w Edfu, świątynię Sobka w Kom Ombo, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Amona w Karnaku. Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych atrakcji północno-wschodniej części Afryki stanowią monumentalne grobowce faraonów. Są one wyjątkowym symbolem starożytności. Piramidy w Egipcie każdego roku przyciągają miliony turystów. Pierwsza z nich powstała w XXVII wieku p.n.e., za panowania faraona Dżesera, a za jej projekt odpowiadał Imhotep, który był wielkim kapłanem Heliopolis i kanclerzem króla. O położeniu budowli decydowali astronomowie. Egipskie piramidy nie powstałyby bez sprawnych rąk kamieniarzy, którzy zajmowali się ciosaniem skalnych bloków. Poszczególne elementy grobowca wciągane były za pomocą specjalnych ramp. Piramidy powstawały przez wiele lat, a każdy, kto brał udział przy ich budowie, wierzył, że będzie miał udział w nieśmiertelności faraona. Osoby planujące wycieczkę do Egiptu i pragnące zobaczyć piramidy muszą wiedzieć, że nie wszystkie tego rodzaju budowle wyglądają w taki sam sposób. Piramidę klasyczną można podziwiać w Gizie, w Dahszur znajduje się piramida łamana, będąca grobowcem króla Snofru. Z kolei piramida faraona Dżesera w Sakkarze jest piramidą schodkową. Piramidy egipskie znajdują się głównie na zachodnim brzegu Nilu – ciekawostkę stanowi fakt, że dla starożytnych Egipcjan Zachód był krainą zmarłych.
Gdzie są piramidy w Egipcie?
Najsłynniejsze piramidy (wzniesione za czasów czwartej dynastii, 2575–2465 r. p.n.e.) znajdują się w Gizie, mieście leżącym naprzeciwko Kairu, w delcie Nilu, na obszarze stanowiącym niegdyś granicę pomiędzy Górnym a Dolnym Egiptem. Zamieszkiwane przez 2,5 mln mieszkańców, na całym świecie kojarzone jest z zabytkowym kompleksem nekropolii, który został uznany za jeden z siedmiu cudów świata antycznego. Giza to miasto, gdzie znajdują się 3 najważniejsze piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, górujące nad kompleksem mniejszych grobowców. Będąc w Kairze, nie można nie odwiedzić tego miejsca, zwłaszcza że dzieli je od stolicy kraju jedynie 8 km. Piramidy, mimo że mają ponad 4000 lat i były badane od XIX wieku, w dalszym ciągu są zagadką. To jeden z powodów popularności Gizy, którą odwiedził m.in. sam Juliusz Cezar oraz Napoleon Bonaparte.
Spośród egipskich piramid w Gizie najbardziej okazały jest grobowiec faraona Cheopsa (Chufu), który powstał jako pierwszy. To najcięższa budowla na świecie – tworzy ją przeszło 2 mln kamiennych bloków (niektóre z nich ważą 15 ton), które pierwotnie pokrywała licówka z gładzonego wapienia i granitu. W budowie piramidy brało udział kilkaset tysięcy osób, powstawała przez dwie dekady. Co ciekawe, nigdy nie znaleziono w niej mumii faraona, prawdopodobnie grobowiec został splądrowany jeszcze w starożytności.
Egipt nie byłby tym samym bez piramidy Chefrena, syna Cheopsa, czwartego władcy starożytnego Egiptu IV dynastii. Na uwagę zasługuje również grobowiec Mykerinosa, syna Chefrena. W jego sąsiedztwie znajdują się trzy małe piramidy – jedna z nich prawdopodobnie należy do królowej Chamerernebti, żony Mykerinosa.
W miejscowości położonej na południe od Kairu, Sakkarze, znajduje się piramida Dżesera, która różni się od grobowców w Gizie. Ma kilka struktur. Sugeruje się, że schodkowa forma budowli jest monumentalnym symbolem kultu królewskiego.
Egipt – nie tylko piramidy
Obok świątyni Chefrena znajduje się Wielki Sfinks będący jednym z najbardziej znanych monumentów na całym świecie. Ma 20 m wysokości, 57 m długości, 6 m szerokości i powstał ok. 2500 roku p.n.e. Figura pozbawiona jest nosa, który odpadł w wyniku erozji ok. 600 lat temu.
Miłośnicy starożytnych nekropolii, będąc w Egipcie, powinni odwiedzić Dolinę Królów. Składa się ona z dwóch ramion – wschodniego i zachodniego, a najwięcej grobowców znajduje się w części wschodniej. Znajduje się tam m.in. grobowiec Tutanchamona, który został odkryty w 1922 roku przez Howarda Cartera. W przeciwieństwie do innych grobowców znajdujących się w Dolinie Królów, ten był wypełniony złotem, kamieniami szlachetnymi i przedmiotami codziennego użytku. Niestety pozostałe miejsca pochówku egipskich władców zostały całkowicie zrabowane.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Materiał partnerski