Hospicja dolnośląskie pomagają pacjentom w terminalnej fazie choroby. Ich usługi są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wybór dobrego hospicjum pod Wrocławiem jest jednak często obarczony ogromnymi wątpliwościami. Osoby, które nie miały do tej pory kontaktu z podobnymi placówkami czują się w tym temacie zagubione. Na terenie Dolnego Śląska świetne opinie zbiera Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, którego działalność obejmuje zarówno opiekę stacjonarną, jak i hospicjum domowe.
Hospicjum pod Wrocławiem, w którym pacjentów można odwiedzać niemal całą dobę.
Hospicjum dolnośląskie w Będkowie słynie z serdecznego podejścia do pacjentów i ich bliskich. Na terenie ośrodka organizowane są pikniki, warsztaty i koncerty, w których można uczestniczyć całymi rodzinami. Zarząd daje szerokie pole do popisu wolontariuszom, którzy wnoszą w życie chorych dobrą, pozytywną energię. Nacisk kładzie się tu na rozmowę, w której można wyrazić wszelkie trudne emocje i przemyślenia. Nie oznacza to jednak, że pogadanki są obowiązkowe – pracownicy podchodzą do swoich podopiecznych z ogromnym wyczuciem. Ich spokój i otwartość sprawiają, że pacjenci czują ogromną akceptację, niezależnie od tego, jak przechodzą ostatnie chwile życia.
Ciche, zielone otoczenie placówki sprzyja spokojnym rozważaniom i spacerom. Rodziny chorych często podkreślają profesjonalizm zatrudnionego tu personelu i wsparcie, na jakie mogą liczyć w każdym trudniejszym momencie. W hospicjum dostępny jest specjalistyczny sprzęt do respiratoroterapii i żywienia dojelitowego. Rozszerza to możliwość pomocy o osoby zmagające się z trudnymi schorzeniami, które nie wszędzie mogą uzyskać podobne świadczenia.
Przy braku przeciwwskazań lekarskich warto rozważyć hospicjum domowe.
Hospicjum w Będkowie oferuje możliwość wypożyczenia sprzętu do wentylacji domowej. Dostarczeniu urządzeń towarzyszy profesjonalne szkolenie z zakresu utrzymywania go w czystości i codziennej obsługi. Na podobnych zasadach można przeprowadzić żywienie w domach przy użyciu specjalistycznych preparatów, o ile pacjent ma założony dostęp.
W ramach hospicjum domowego uzyskuje się także porady lekarskie. Lekarz medycyny paliatywnej udziela ich co najmniej dwa razy w miesiącu, nie ma jednak problemu z uzyskaniem ich częściej, jeśli jest taka potrzeba. Wizyty pielęgniarskie odbywają się z kolei co najmniej dwa razy w tygodniu. Opieka medyczna skupia się na zapobieganiu powikłaniom oraz leczeniu bólu i innych somatycznych objawów choroby zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Usługi hospicjum dolnośląskiego obejmują także rehabilitację, która może pomóc pacjentowi w utrzymaniu jak najwyższej sprawności. Nie mniej ważna jest opieka psychologiczna dla chorego i jego bliskich, która trwa także w okresie żałoby. Podstawą do uzyskania pomocy hospicjum jest skierowanie wystawione przez lekarza NFZ i zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego. Należy także skompletować dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego postępowania medycznego.