Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie, możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Mówi o tym ustawa z dnia 05.08.2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, w której czytamy, że będąc osobą poszkodowaną w wypadku drogowym, która otrzymała zaniżone lub niewystarczające odszkodowanie z polisy OC sprawcy, masz prawo złożyć reklamację. Identycznie jest w sytuacji, gdy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie AC. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji dotyczących obydwu przypadków oraz dowiesz się, jak w ogóle się za to zabrać.

W jakich sytuacjach składa się odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji PZU oraz każdego innego ubezpieczyciela jest zasadne, jeśli Twoje odszkodowanie zostało zaniżone. Niestety jest to częsta praktyka. Szacuje się, że 3/4 wypłacanych świadczeń jest zaniżana. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Otóż firmy ubezpieczeniowe dokładają wszelkich starań, aby wypłacać jak najniższe odszkodowania. Na przykład biorą pod uwagę najtańsze części zamienne zamiast oryginalnych albo wyliczają stawkę za roboczogodzinę warsztatu samochodowego na podstawie szacunkowych – nie realnych obliczeń. Może się również zdarzyć, że w sytuacji gdy naprawa jest zbyt skomplikowana, ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą, ponieważ jest to dla niego korzystniejsze. Niestety dla Ciebie niekoniecznie.

Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela znajdziesz na naszej stronie w zakładce Strefa wiedzy. Oczywiście reklamację do ubezpieczyciela możesz także napisać samodzielnie. Musisz tylko pamiętać, aby zawrzeć w niej stosowne informacje i napisać rzeczowe uzasadnienie. Tylko w ten sposób masz szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Przede wszystkim podaj swoje dane jako poszkodowanego, czyli imię, nazwisko i adres oraz nazwę i adres ubezpieczyciela, a także numer swojej polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą się nie zgadzasz oraz numer szkody. W drugiej części zawrzyj uzasadnienie wraz z załącznikami, numer konta bankowego i kwotę, jakiej żądasz. Na koniec się podpisz.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – termin

Pamiętaj, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela termin ma i jest on taki sam jak termin przedawnienia roszczeń, czyli 3 lata. W wyjątkowych sytuacjach może jednak zostać wydłużony do lat 20, na przykład w sytuacji gdy szkoda powstała na skutek zbrodni lub występku. Z kolei ubezpieczyciel ma 30 lub w wyjątkowo trudnych sprawach 60 dni na odpowiedź na Twoją reklamację. Jeśli w tym czasie tego nie zrobi, przyjmuje się, że decyzja została rozpatrzona na Twoją korzyść. Jeśli jednak odmówi, masz dwie opcje. Pierwsza to wejście na drogę sądową, a druga to zgłoszenie się do naszej firmy odszkodowawczej i skorzystanie z opcji skupu odszkodowań lub dopłaty do odszkodowania, co zalecamy już na etapie składania reklamacji. W końcu zawsze lepiej mieć alternatywną drogę do uzyskania należnych pieniędzy.

Jak złożyć odwołanie od odszkodowania?

Odwołanie od wyceny szkody możesz złożyć:

  • osobiście w wybranej placówce należącej do ubezpieczyciela;
  • listownie;
  • mailowo (jeśli ubezpieczyciel to umożliwia);
  • telefonicznie;
  • za pośrednictwem strony internetowej (u wybranych ubezpieczycieli).
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania AC

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania AC to również Twoje prawo, jeśli świadczenie zostało zaniżone. W tej sytuacji także możesz zgłosić się do naszej firmy po dopłatę. Pamiętaj jednak, że o ile dopłata do odszkodowania z OC jest ustalana na podstawie szkody, tak przy szkodach z AC bierze się pod uwagę także Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), które są ustalane indywidualnie dla każdej polisy. Najczęściej można się w nich spotkać z zapisami o braku odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku rażącego niedbalstwa, na przykład zgubienia kluczyków czy jazdy pod wpływem alkoholu. Zapisy OWU mogą dotyczyć również limitu holowania, amortyzacji części, czy pojazdu zastępczego. Z tego powodu ustalenie wysokości dopłaty do odszkodowania przy szkodach AC jest troszkę bardziej skomplikowane, ale oczywiście nie niemożliwe.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
banalne rady
banalne rady
4 lat temu

Chcecie się procesować z ubezpieczycielem? Jeśli tak to szukajcie w najtańszej oferty ubezpieczenia. Rozrywka prawie pewna.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  banalne rady

Podpisany pod artykułem sponsor (w linku) zapewne rozrywkę robi bezpłatnie więc każdy chce bo i czas niestracony nie może być problemem.