W związku z intensywnymi opadami deszczu wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk. Zagrożenie dotyczy w szczególności województw śląskiego i małopolskiego – ostrzega dr Tomasz Wojciechowski, kierownik Centrum Geozagrożeń w Państwowym Instytucie Geologicznym.
W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do Państwowego Instytutu Geologicznego, który podejmie interwencję.
– Osuwiska najczęściej uaktywniają się po długotrwałych opadach atmosferycznych, które powodują silne nasączenie gruntu wodą. Po opadach, których sumy przekraczają 70-100 mm, uaktywniają się na ogół płytkie osuwiska, natomiast po opadach o sumach ponad 300-400 mm mogą powstać duże i głębokie osuwiska. Ziemia może się też osunąć w wyniku podcięcia stoków i zboczy przez wody powodziowe potoków – wyjaśnia dr Tomasz Wojciechowski.
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady mogą utrzymać się jeszcze kilka dni. Mogą mieć charakter nawalny i w znaczny sposób mogą dodatkowo obciążyć podłoże geologiczne. Taka sytuacja sprzyja uaktywnieniu się osuwisk. Zaleca się zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Procesy osuwiskowe występują na ogół z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach.
W jakich widełkach mieściły się aktualne opady aby mieć wyobrażenie czy czekają nas ewent. płytkie czy głębokie osuwiska?
Czy to prawda że w Żywcu będzie wprowadzony podatek deszczowy ???
chyba, na razie wprowadzany po cichu w miastach gdzie rządzą lewicowi Prezydenci