Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dotacje na fotowoltaikę w powiecie Żywieckim

Projekt “Słoneczna Żywieczzyzna” odnosi się do działań, które związane są przede wszystkim z budową instalacji, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej, czy też cieplnej, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Na jakim obszarze działa omawiany program? Na terenie 10 gmin, które zlokalizowane są w powiecie Żywieckim. Dla kogo zarezerwowana jest “Słoneczna Żywieczzyzna”? Jaki jest cel tego programu? Co wchodzi w skład programu? Przekonajmy się!

Jaki jest cel programu “Słoneczna Żywieczzyzna”?

Najważniejszą ideą dotacji, które przeznaczone są na pompy ciepły oraz fotowoltaiką w powiecie Żywieckim jest oczywiście zwiększenie produkcji wszelkiego rodzaju energii, pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dzięki takiemu działaniu twórcy programu “Słoneczna Żywieczzyzna” chcą doprowadzić do redukcji niskiej emisji. Za sprawą integracji rozproszonych wytwórczych źródeł w tylko i wyłącznie jedną Wirtualną Elektrownię, pieniądze, jakie są inwestowane w OZE, mają sprawić, że poziom bezpieczeństwa na terenie projektu zostanie znacznie podwyższony, a wszystko to za sprawą programu “Słoneczna Żywieczzyzna”. Kto prowadzi takie działania? Wszystko odbywa się zgodnie ze strategią działania Klastra o nazwie „Żywiecka Energia Przyszłości”. Jego liderem nie jest nikt inny jak Międzygminny Związek ds. Ekologii.

Dla kogo przeznaczony jest projekt “Słoneczna Żywieczzyzna”?

O dotację w ramach programu “Słoneczna Żywieczzyzna” może starać się każda osoba fizyczna, która jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, czy też współwłaścicielem nieruchomości, która zlokalizowana jest na terenie gmin, jakie uczestniczą w całym projekcie. Nie możemy również nie wspomnieć, że osoba, która ubiega się o pomoc, nie może posiadać żadnych zaległych zobowiązań finansowych, na przykład z tytułu opłat lokalnych, podatków, czy jakichkolwiek innych należności w stronę gminy. Warto również pamiętać, że instalacja może być wykonana tylko i wyłącznie dla budynku, które do użytkowania nie został oddany później niż dnia 30.06.2020 r. Jeśli jest inaczej, nie będziemy mogli wziąć udziału w projekcie “Słoneczna Żywieczzyzna”.

Jakie gminy biorą udział w projekcie “Słoneczna Żywieczzyzna”?

Najważniejsze jest jednak to, czy nasza gmina znajduje się na określonym obszarze. Przecież w przeciwnym razie nie będziemy mieli możliwości skorzystania z dotacji. Zatem, jakie gminy należą do ZMGE, czyli Związku Międzygminnego ds. Ekologii?

  • RAJCZA, na którą zostało przeznaczone 230 instalacji;
  • ŻYWIEC, na którą zostało przeznaczone 450 instalacji;
  • RADZIECHOWY, na którą zostało przeznaczone 280 instalacji;
  • ŁODYGOWICE, na którą zostało przeznaczone 280 instalacji;
  • GILOWICE, na którą zostało przeznaczone 230 instalacji;
  • KOSZARAWA, na którą zostało przeznaczone 130 instalacji;
  • JELEŚNIA, na którą zostało przeznaczone 280 instalacji;
  • UJSOŁY, na którą zostało przeznaczone 130 instalacji;
  • MILÓWKA, na którą zostało przeznaczone 280 instalacji;
  • LIPOWA, na którą zostało przeznaczone 280 instalacji;

Nie możemy również zapomnieć o 430 inwestycjach, które odnoszą się do Grantobiorców należących do całego obszaru działania Projektu “Słoneczna Żywieczzyzna”.

Co wchodzi w skład projektu “Słoneczna Żywieczzyzna”?

W skład projektu wchodzi aż 2228 instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc elektryczna sięga aż 10,6 MW. Nie możemy również zapomnieć o pompach ciepła, których jest aż 772, a ich moc przekracza 13 MW. W ramach działania projektu osoby, które wezmą udział w nim udział, będą mogły otrzymać bezzwrotną pomoc. Jak wielką?

Fotowoltaika. 4200 złotych netto za każde kWp. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że całkowita kwota nie może być większa niż 42000 złotych, a maksymalna moc instalacji na jeden mieszkalny budynek przekraczać 10 kWp;
Powietrzne pompy ciepła do co oraz cwu. 10 000 złotych netto na każdy budynek mieszkalny;
Powietrzne pompy ciepła jedynie do co. 6000 złotych netto na każdy budynek mieszkalny;
Gruntowe pompy ciepła. 20000 złotych netto na każdy budynek mieszkalny.

Nie możemy również zapomnieć, że wykonawcą może być tylko i wyłącznie firma, która wcześniej została zatwierdzona przez daną gminę.

Osoba z firmy Columbus Energy do kontaktów z Grantobiorcami: Mirosław Kliś tel. 732080912

google_news