Dzięki staraniom Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria słynna przed laty powieść „Umarła Babka w Skawinie” ponownie jest dostępna.
Przez dziesiątki lat powieść Henryka Różyckiego była często jedynym podręcznikiem historii w wielu podkrakowskich domach, między innymi w Barwałdzie, Kalwarii, Skawinie czy Tyńcu. Historia powieści (fikcja literacka) oparta jest na wydarzeniach związanych z zamkiem w Barwałdzie. Nie brakuje pięknej księżniczki (Włoszki o imieniu Babetta, którą lud nazywa tytułową Babką), tajemnych zamkowych korytarzy, demona w skórze wilka, jest także wątek szczęśliwie odnalezionego się (rozdzielonego w dzieciństwie) rodzeństwa…
Po raz pierwszy powieść została wydana w 1911 roku. Staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria powieść „Umarła Babka w Skawinie” ponownie ujrzała światło dzienne. – W działalności naszego Stowarzyszenia jest również działalność wydawnicza – informuje Zbigniew Kochan, prezes Niezależnych. – Umarła Babka w Skawinie jest już ósmą naszą pozycją, przy czym w niektórych przypadkach wydawaliśmy pozycje w ramach współpracy. Wydanie książki sponsorował Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej, stąd pozycja jest dostępna bezpłatnie, a można ją otrzymać na wystawie „Dawne rzemiosło kalwaryjskie” przy ul. Jagiellońskiej i u członków Zarządu Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria – wyjaśnia prezes.
W promocyjnym spotkaniu w Starym Kinie obok mieszkańców uczestniczyli dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie Czesław Gąsiorowski, autorka wstępu historycznego Monika Rausz oraz autor okładki i rysunków i Piotr Bielecki.