Krew jest bezcennym darem. Nie można jej wyprodukować w laboratorium. Nie da się jej uzyskać w żaden sztuczny sposób. Jedyną jej fabryką jest człowiek. W czasach koronawirusa dzielenie się cząstką siebie jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Krew osób, które przeszły Covid-19, jest bowiem nadzieją dla tych, którzy sami nie mają sił walczyć z tą chorobą…
Krew jest potrzebna każdego dnia i żadna epidemia tego nie zmieni. Pomimo wieloletnich badań i prac naukowych nie udało się dotychczas wytworzyć substancji, która w pełni by ją zastąpiła. Pacjenci po wypadkach, przeszczepach czy w trakcie leczenia chorób nowotworowych nie mogą się bez niej obejść. Zapotrzebowanie na jej składniki wzrasta także ze strony placówek medycznych, które przywracają wykonywanie planowych zabiegów operacyjnych. Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, ale najdłużej utrzymują się w wakacje.
Stany magazynowe krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zaopatrującym około 170 szpitali i klinik województwa śląskiego, w ostatnim czasie mocno osłabły. Największe zapotrzebowanie jest na grupy A Rh- i O Rh-, a także A Rh+, B Rh- i O Rh+. Odpowiednia ilość zapasów jest jedynie dla osób z grupami AB Rh+, AB Rh- i B Rh-. Każdego dnia do szpitalnych banków krwi wydawanych jest około 200-250 litrów krwi.
Dużą szansą dla obecnie chorych na Covid-19 jest krew – a dokładnie tzw. osocze rekonwalescencyjne – od osób, które koronawirusa mają już za sobą. System leczenia z użyciem tego składnika może się okazać jedną ze skutecznych odpowiedzi na pandemię. W szpitalach wciąż nie brakuje osób, które na to oczekują. Lekarze apelują więc: jeśli przebyłeś Covid-19 i od badań potwierdzających wyleczenie minęło 14 dni, skontaktuj się z najbliższym centrum krwiodawstwa, bo twoje osocze może uratować komuś życie.
W ostatnim czasie o krew dla walczącego z Covid-19 młodego mieszkańca powiatu cieszyńskiego apelowali jego bliscy. Niestety 38-latek zmarł w szpitalu w Raciborzu… W internecie zorganizowana została zbiórka na rzecz rodziny, którą pozostawił…
O krwiodawstwie w czasach koronawirusa można przeczytać w najnowszym “Głosie Ziemi Cieszyńskiej” z 24 lipca. E-wydanie jest dostępne tutaj.