Za inwazję świerzbu usznego u kotów odpowiadają pasożyt Otodectes cynotis. Choroba przez niego wywołana jest zakaźna i uporczywa tak jak u ludzi. Charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem swędzenia skóry. Jak rozpoznać świerzb uszny i jak go leczyć, dowiesz się poniżej.
- Jakie są objawy świerzbowca usznego?
- Jak leczyć świerzb uszny u kotów?
Jakie są objawy świerzbowca usznego?
Pasożyt Otodectes cynotis żyje wewnątrz kanału i żywi się naskórkiem kota. Gdy pojawia się choroba, pupil produkuje brązową wydzielinę zbudowaną z martwego naskórka i odchodów pajęczaka. Charakterystyczny jej zapach, który odróżnia się od normalnego. Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, aż do krwi, a także często potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha. Na początek pojawiają się grudki, które prowokują drapanie się i zmiany obserwuje się także na szyi i głowie. Przy zaawansowanym stadium mogą pojawić się zaburzenia słuchu i objawy neurologiczne. Często dochodzi do utraty apetytu i spadku masy ciała. Nieleczony świerzbowiec powoduje zapalenie ucha środkowe, co może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu, dlatego konieczne jest leczenie farmakologiczne. Warto zajrzeć na stronę: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/kot/swierzb-uszny , by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak leczyć świerzb uszny u kotów?
Istnieją trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kotów. Leczenie miejscowe polega na czyszczeniu ucha z wydzielin. Można użyć wacika oraz letniej wody. Następnie wprowadza się do ucha krople lub maść, przepisane przez weterynarza. Zawierają one antybiotyk, który uśmierza także ból. Leczenie trwa do 6 tygodni w zależności od użytego specyfiku. Leczenie ogólnoustrojowe polega na podawaniu zastrzyków. Ostatnia metoda to leczenie zewnętrzne za pomocą kropli przeciw pasożytom. Krople aplikuje się na kark zwierzęcia, jednak poleca się tę metodę we wczesnym stadium choroby. Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie, dlatego jeśli mamy wiele kotów, na pewno wszystkie się zainfekują. Istnieją także domowe metody na wyczyszczenie uszu, takie jak użycie oliwy z oliwek i pozostawiając ją na kilka godzin w uchu pupila. Można użyć wacików, ale trzeba zachować ostrożność, by nie przebić błony bębenkowej. Jednak samo czyszczenie nie pomoże i konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Jest to choroba ciężką do wyleczenia, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem. Bez odpowiedniej pomocy kot będzie cierpiał i stopniowo tracił energię na walkę z pasożytem. Konieczna będzie także wymiana legowiska, misek czy kuwety.