Drzwi garażowe dwuskrzydłowe to klasyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w domach o tradycyjnym designie. Planując zakup takiej bramy do garażu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą miały wpływ na komfort użytkowania, a także na jej wygląd.
W jakich budynkach najlepiej sprawdzą się drzwi garażowe dwuskrzydłowe?
Największą zaletą dwuskrzydłowych drzwi garażowych jest niewątpliwie fakt, że pozwalają one maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz budynku. Montowane na zawiasach poruszają się podobnie jak klasyczne drzwi, dlatego nie wymagają żadnych elementów konstrukcyjnych wewnątrz garażu. Ta cecha sprawia, że często są one wybierane do budynków modernizowanych, gdzie nierówności ścian, niskie nadproże czy trudne warunki architektoniczne uniemożliwiają montaż innych bram. Ponieważ drzwi garażowe dwuskrzydłowe otwierają się na zewnątrz, wymagają odpowiednio dużo przestrzeni przed budynkiem. Doskonale sprawdzą się więc w garażach z długim i równym podjazdem znajdującym się nieco poniżej otworu wjazdowego do budynku.
Drzwi garażowe dwuskrzydłowe – jaki podział skrzydeł?
Skrzydła w bramie garażowej mogą być podzielone symetrycznie, co nadaje całości harmonijnego wyglądu. Jeśli jednak w budynku nie ma dodatkowych drzwi bocznych, warto zastanowić się nad podziałem asymetrycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że można z węższego skrzydła korzystać tak, jak z tradycyjnych drzwi. W sytuacji, gdy zechcemy wyprowadzić rower lub kosiarkę, nie będzie konieczności otwierania całej bramy.
Z kolei jeśli korzystamy z garażu również jak z warsztatu, a sam budynek jest ogrzewany, asymetryczny podział pozwoli ograniczyć wychładzanie wnętrza. Przechodnie skrzydło ma standardową dla klasycznych drzwi szerokość ok. 90 cm, zaś szerokość skrzydła stałego zależna jest od rozmiarów całej bramy. Inwestor zamawiając asymetryczne drzwi garażowe dwuskrzydłowe, może też ustalić położenie skrzydła przechodniego z prawej lub z lewej strony zależnie od potrzeb.
Ocieplenie bramy
W budynkach ocieplonych najrozsądniej jest zamontować bramę o parametrach zapewniających izolację termiczną na odpowiednim poziomie. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę, czy interesujący nas model ma skrzydła z wypełnieniem minimalizującym straty ciepła. Na wychładzanie budynku wpływ będzie miało również uszczelnienie drzwi, dlatego rozsądnie jest sprawdzić, czy brama została wyposażona w uszczelki zapobiegające przenikaniu zimna do wnętrza budynku. Warto przy tym wspomnieć, że asymetryczny podział dwuskrzydłowych drzwi garażowych również sprzyja zatrzymaniu ciepłego powietrza wewnątrz budynku, bo aby do niego wejść nie ma potrzeby otwierania całej bramy.
Drzwi garażowe dwuskrzydłowe zapewniające bezpieczeństwo
Kupując drzwi garażowe należy wziąć pod uwagę również ich wyposażenie antywłamaniowe. W przypadku bram dwuskrzydłowych ochronę przed złodziejami może zapewnić system ryglowania za pomocą zasuwy oraz dodatkowe rygle mocowane do podłogi. W skrzydle przechodnim natomiast montuje się ponadto specjalne zasuwy z profilowaną wkładką patentową. Na bezpieczeństwo samego użytkowania bramy wpływa zaś blokada bramy z funkcją wyhamowania i amortyzacji montowana na górnej krawędzi skrzydła. Zapobiega ona odbijaniu skrzydła podczas zamykania i otwierania, a ponadto umożliwia zablokowanie bramy w dowolnym położeniu.
Wzornictwo idealnie dopasowane do budynku
Chociaż mogłoby się wydawać, że drzwi garażowe dwuskrzydłowe mają przede wszystkim być wygodne w użytkowaniu i chronić przed złodziejami, warto wziąć pod uwagę podczas zakupów również ich wygląd. Dopasowanie bramy pod względem designu do stylu architektonicznego domu sprawi, że całość będzie prezentowała się spójnie i estetycznie. Z klasycznymi budynkami świetnie komponują się bramy rozwierane z drewnianymi skrzydłami, zaś do nowoczesnej architektury pasować będą modele ze stali. Dodatkowo skrzydła bramy garażowej mogą mieć przeszklenia oraz dekoracyjne okleiny. Tak duży wybór sprawia, że bez problemu znajdziemy model idealnie spełniający nasze oczekiwania.