Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice

Panele nie takie piękne jak je malują. Poselska interpelacja po artykule nt. fotowoltaiki

Strażacy muszą się przygotować do nowego wyzwania, jakim jest gaszenie pożarów domów, na dachach których zamontowane są panele fotowoltaiczne. Fot. OSP Cedry Wielkie

Po naszym artykule „Ciemna strona mocy. Panele fotowoltaiczne nie takie piękne jak je malują”, który odbił się szerokim echem w całym kraju, Mirosława Nykiel wystosowała interpelację poselską dotyczącą utylizacji paneli.

Zwróciliśmy uwagę, że będzie narastał problem związany z tym, co zrobić z wycofywanymi panelami fotowoltaicznymi, bo system ich recyklingu w praktyce nie istnieje. Wskazaliśmy też na zagrożenie, z jakim zmagają się strażacy, którzy muszą gasić pożary domów, na dachach których znajdują się będące pod napięciem panele. Artykuł obiegł całą Polskę i wywołał burzliwą dyskusję o fotowoltaice. Na naszym portalu miał aż pół miliona odsłon. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęliśmy debatę o tym, jak sprawić, by fotowoltaika była wyłącznie po „jasnej stronie mocy”.

Po naszym artykule poseł Mirosława Nykiel wystosowała do ministra klimatu interpelację w sprawie utylizacji paneli fotowoltaicznych. „Wszyscy dostrzegamy zalety płynące z fotowoltaiki oraz coraz większej popularności samochodów elektrycznych: każde działanie mające na celu ochronę klimatu oraz redukcję śladu węglowego jest godne pochwały. Warto jednak uprzednio przygotować się do wyzwań płynących z wykorzystania tych technologii, a mianowicie recykling oraz utylizacja zużytych bądź uszkodzonych paneli fotowoltaicznych oraz baterii do samochodów elektrycznych. Producenci paneli fotowoltaicznych szacują, że okres ich trwałości wynosi 30 lat, a w przypadku baterii samochodów elektrycznych jest to jeszcze mniej – około kilkanaście lat. W moim okręgu wyborczym nie ma podmiotu, który zajmowałby się recyklingiem tych urządzeń. Czy istnieją procedury dotyczące recyklingu czy utylizacji paneli fotowoltaicznych oraz baterii do samochodów elektrycznych? Jakie są te procedury? Ile w Polsce jest miejsc, gdzie można oddać do utylizacji bądź recyklingu wyżej wymienione urządzenia? Czy jest w planie zwiększenie ilości tych miejsc?” – pyta poseł Koalicji Obywatelskiej.

Gdy minister odpowie, do tematu wrócimy.

Pierwszy artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ.

google_news
41 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr G.
Piotr G.
4 lat temu

Fotowoltaika to ciekawy biznes, który się dopiero rozkręca. Europa niedługo zmierzy się z “problemem” utylizacji. Powstanie kilkanascie magazynów w Polsce, gdzie będą skupowane. Inni “biznesmeni” będą je zakopywać na prywatnych gruntach, itd. Polak potrafi. Tym czasem Francja wykazała się inicjatywą już 2 lata temu i tam powstał duży punkt utylizacji paneli słonecznych, gdzie oprócz aluminium i kwarcu, jest odzyskiwany, jakże potrzebny i trudno dostępny – krzem.
Co do pożarów, to błędy instalacyjne lub uderzenie pioruna. Nie ma innej opcji. Pozdrawiam

Paraguay
Paraguay
4 lat temu

Poniżej kocioł zaniepokojonych instalatorów, którzy na razie swobodnie kroją baranów?

WYBORCA
WYBORCA
4 lat temu

Pani Poseł jako specjalistka od fotowoltaiki .
Śmiechu warte .W czasach epidemii zajmuje się sprawami które będą problemem za kilkanaście lat 🙂
Ale cóż nigdy nie zajmowała się ważnymi sprawami i nic nikomu nie pomogła .

Wodnik
Wodnik
4 lat temu

Do dnia dzisiejszego nie rozwiązano problemu odbioru zużytych opon, a czepiają się 17kg szkla, 0.5 kg aluminium i 0.5 kg PCV.
Paranoicy nie posłowie

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Wodnik

Mogę być posłanką, już wiem ile trzeba mieć rozumu: 17 + 0,5 + 0,5.

Jurek
Jurek
4 lat temu
Reply to  Wodnik

tak i śmietniki się palą i nic tylko czekamy gdzie następny, a nagle troska o panele które 25 lat minimum wytrzymają

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Jaki słaby artykuł szukanie na siłę sensacji autor nie grzeszy inteligencja. Po co tworzyć miejsca utylizacji paneli skoro ich żywotność to 30 lat. W Polsce zaczęto montować panele ok 5 lat temu. Czyli za Mniej więcej 25 lat zaczną powstawać takie miejsca. Na razie się nie utrzymają bo nie ma na to popytu. Co do gaszenia pożaru wystarczy wyłączyć inwerter.

Instalator fotowoltaiki
Instalator fotowoltaiki
4 lat temu
Reply to  Tomasz

Wcale nie wystarczy wyłączyć inwertera, napięcie stałe ciagle bedzie na dachu i w przewodach solarnych o ile nie zamontuje się specjalnych urządzeń odcinajacych napiecie na stringu z wyjatkiem falownika SolarEdge, ktory po odcieciu zasilania automatycznie zmienia napiecie na niskie – bezpieczne

007
007
4 lat temu

Znowu dyrdymały na temat PV . Ludzie 30 lat bez rachunków za prąd czego jeszcze więcej chcieć. Przyczepili się utylizacji co w tych panelach jest (szkło , aluminium ) wielkie halo . Auta mają akumulatory i jakoś nie ma problemu z utylizacją , a jeszcze jak startej baterii nie zdasz to dopłata . Nic tylko szukanie kasy , bo jak Cię już stać na instalację to trzeba Cię wydoić na utylizację . Ja będę wiedział co zrobić ze swoimi starymi panelami , ale na to mam jeszcze w h.. czasu .

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  007

Artykuł i pani poseł martwi się za Ciebie co zrobić masz z panelami w przyszłości.

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Uj im do tego co zrobie z panelami. W każdym innym kraju jest to normalnie rozwiazane, ale w kaczystanie wszystko muszą spier@%lić za co się nie złapią.

007
007
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Pani poseł niech walnie barana w scianę to lepiej zrobi , a i może rozumu jej przybędzie w co szczerze wątpię.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  007

Gdybym była posłem a nie mogę bo nie wiem ile trzeba mieć rozumu ale umiem robić barana (z dzieckiem na ramionach, chyba o to chodzi) , też złożyłabym taką interpelację. Jestem pro a niektórzy przyklejają anty.

Polak
Polak
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

dziwna troska posłanki….nie ma nas kto leczyć to ją nie martwi?

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu
Reply to  007

Czy ma pan umowę z energetyką na 30 lat ? A może chociaż na rok podpisał pan taką umowę???????

Lco
Lco
4 lat temu

Być może zainspirowaliście naszą umiłowaną panią poseł do działania w sejmie, ale nie byliście pierwsi w kraju, którzy zmierzyli się teoretycznie z tematem utylizacji paneli, ba byli nawet tacy goście, którzy tą sprawą dawno się już zajęli.PS Nie wiecie jak posługiwać się wyszukiwarką internetową?

Roman
Roman
4 lat temu

Takie pożary były dwa w Polsce.
Przyczyny:
-Ludzie biorą kiepskie firmy , które nie montują zgodnie ze sztuką tylko odpierdalaja fuszerkę.
– montują sami
– na poddaszach mają kuny domowe które przegryzają przewody i mają w dupie bo im nie przeszkadzają.-
– tanie firmy montują za cienkie przewody żeby taniej było
– ludzie oszczędzają na zabezpieczeniach nadpradowych i źle zamontowana instalacja uziemiająca.

007
007
4 lat temu
Reply to  Roman

To tylko wina inwestora bo szuka taniości . Co do samodzielnego montażu na koniec i tak to musi odebrać osoba z uprawnieniami OZE , więc nikt Ci się nie podpisze pod twoją fuszerką .

nnnnn
nnnnn
4 lat temu
Reply to  Roman

dwa pożary to były w powiecie Cieszyńskim a co do paneli to sie przekonasz za kilka lat

Jojo
Jojo
4 lat temu

Dlaczego nie pokazujecie hałdy zużytych paneli tylko to samo zdjęcie spalonych paneli i jacy to strażacy są biedni bo muszą gasić szkło na którym już dawno nie ma napięcia?

nnnnn
nnnnn
4 lat temu
Reply to  Jojo

palnij sie w głowę zebyś kiedyś kiedyś nie musiał skorzystać z usług strażaków bo to są ludzie którzy za takich jak ty narażają życie

Jojo
Jojo
4 lat temu
Reply to  nnnnn

Ilu zginęło strażaków w tym roku na służbie a ilu kierowców w pracy, elektryków czy budowlańców którzy muszą tyrać prawie 50 lat. Mam z nimi kontakt a z tym narażaniem to nie przesadzaj. Do kamienicy do zalanego mieszkania na 3 piętrze nie wejdą pomimo wyłączonego prądu wyłącznikiem pożarowym bo zakład musi wyłączyć przed bramą. BOCHATEROWIE ???

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Jojo

No tak, gdyby byli bohaterami to co innego. Jeśli jest kontakt z kierowcami, elektrykami czy budowlańcami to co innego, ze strażakami nie trzeba.

007
007
4 lat temu
Reply to  nnnnn

Tak masz rację , ale przyjrzyj się tym panelom . Co tam wyprodukuje Ci prąd ? To tak jak byś wsiadł w sfajczony doszczętnie samochód i chciał odjechać w stronę zachodzącego słońca. ????

Artur
Artur
4 lat temu

Nie byliście tacy pierwsi z tym artykułem, bez przesady 😉

Max
Max
4 lat temu

Moje moduły mają 11 lat i sprawność jak nowe mam pytanie co robicie z butelkami i puszkami po piwie tesame składniki co w modulach.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Max

Można wrzucić do kosza, worka na śmieci i służby odbiorą.

"Pierwsi w Polsce"
"Pierwsi w Polsce"
4 lat temu

Piotr Widuch z Thornmann Recycling Sp. z o.o. opowiada redakcji, że w Toruniu odzyskuje się z modułów szkło, aluminium oraz wafle krzemowe. Odzyskane materiały w postaci szkła i wafli krzemowych wykorzystywane jest do produkcji pokryw do studzienek kanalizacyjnych. Firma może również produkować inne elementy inżynierii drogowej i budowlanej. Aluminium przekazywane jest do huty. Ile kosztuje recykling modułów PV?Ile kosztuje recykling modułów PV? To drugie pytanie, które jest bardzo często zadawane nam podczas spotkań i konferencji. Obecnie w firmie, której zapytaliśmy koszt oddania modułów do recyklingu wynosi 1,5 PLN netto/kg. Można również zamówić usługę z transportem – koszt transportu to 2,50… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Odbiór odpadów w gminie polega na odbiorze frakcji z segregowania oraz dodatkowych jak sprzęt AGD, elektryczny, elektroniczny. Wówczas można mówić o powszechnej utylizacji paneli kiedy pojawią się punkty lub objazdowi odbiorcy. Nie za cenę ok. 1000 zł.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

W tym niepełnym zestawieniu opłacalności recyklingu brakuje jaka jest wartość odzyskanych materiałów z instalacji 10 kW przy podanym koszcie recyklingu 805 zł. Podanie, że koszt recyklingu to 2% wartości instalacji nic nie mówi, że odzysk firmie się opłaca.

Piotr G.
Piotr G.
4 lat temu

Krzem jest potrzebny również do ponownej produkcji paneli słonecznych. Jest trudno dostępny zatem i taki recykling, to dobry pomysł. Już niedługo przyniesie to milionowe zyski.

Ciemnotaprecz
Ciemnotaprecz
4 lat temu

Nykiel chciała błysnąć – tak kobieta ma !!!!!!!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Ciemnotaprecz

Redakcja jak opisuje problem, nie ma siły konkretnego działania a poseł jakąś ma. Prawidłowo, więcej posłów powinno interpelować.

Ciemnotaprecz
Ciemnotaprecz
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Następna interpelacja będzie dotyczyć funkcjonowania dorożkarstwa na Podbeskidziu – i znowu błyśnie – nieważne co ludzie mówią , byle mówili .

Polak
Polak
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jak ma tak działać to lepiej niech nie działa. W sejmie ich jest za dużo i szukają sobie zajęcia a nie zajmują się tym co trzeba…no i błysnęła

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Interpelacja jak najbardziej słuszna. Dodać trzeba, że w sprawie przygotowania się do wyzwań należy sięgnąć i do poprzedniego rządu.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Nie wiem, cieżko mi to przyjąć, mam zamontowane panele fotowoltaiczne, od firmy Maxcom eco energy i jak na razie, a to już jakiś czas, jestem dumny i zadowolony z tego faktu.

Wojtek
Wojtek
4 lat temu
Reply to  Marcin

Do czasu,do czasu. Zobaczymy za 7-10 lat twoją dumę.

Sebastian
Sebastian
4 lat temu
Reply to  Wojtek

Wojtek masz wogóle panele u siebie ?. Po Twojej wypowiedzi stwierdzam,że nie masz a sie wypowiadasz. Założyłem .panele jeszcze przed wejsciem.tzw Trójpaku.Do dziś pracują bez rzadnej awarii.,tak samo jak inverter Danfoss TLX 15kW Pro + . Panele kupowałem używane ok 2 letnie . W tamtym okresie 1 panel kosztował ok 1000 zlotych i powyżej za nową sztukę.Panele mi sie juz zwróciły.Teraz idzie juz na plus.Całą instalację zrobiłem sam,dlatego juz sie zwróciły .Pozdrawiam i polecam,bo prąd bedzie drożał.

007
007
4 lat temu
Reply to  Sebastian

Śwęte słowa kolego

Polak
Polak
4 lat temu
Reply to  Sebastian

polecam panele fotowoltaiczne