Wydarzenia Cieszyn

Przechorowałeś Covid-19? Podziel się swoją krwią!

Fot. KPP w Cieszynie

Nie ustają apele kierowane do honorowych dawców i wszystkich zdrowych osób chcących podzielić się swoją krwią. W czasie pandemii jej zapasy bowiem drastycznie ubożeją. O pomoc proszeni są także ci, którzy wyzdrowieli po przechorowaniu Covid-19 lub przebyli bezobjawowe zakażenie wirusem Sars-CoV-2. Ich osocze pomaga w leczeniu pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zaopatrującym około 140 szpitali i klinik województwa śląskiego, a gdy zachodzi potrzeba także placówki spoza jego terenu, w optymalnej ilości są jedynie zapasy krwi grup B Rh+, B Rh-, AB Rh+, AB Rh- i 0 Rh+. Stan pozostałych określony jest jako „średni” bądź „niski” – A Rh+, A Rh- i O Rh-. W powiecie cieszyńskim krew można oddawać – przypomnijmy – w oddziale terenowym RCKiK przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku od 7.00 do 10.00. Więcej informacji pod numerem telefonu 33 8514363. Po regionie krążą także ambulanse katowickiego RCKiK, lecz w ostatnim czasie plany wyjazdowe ekip są modyfikowane przez rozprzestrzeniającą się pandemię, dlatego warto śledzić aktualności na stronie internetowej placówki.

Szczególnie cenne obecnie jest osocze pochodzące od ozdrowieńców, którzy pokonali koronawirusa. Jak informuje RCKiK w Katowicach, terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem Ebola, wirusem grypy AH1N1 i wirusem ptasiej grypy i stosowana jest również obecnie w przypadku koronawirusa. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa Sars-CoV-2, powodującego Covid-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Są ratunkiem zwłaszcza dla osób z zagrażającymi życiu objawami choroby.

Kto ma za sobą koronawirusa, został uznany za wyleczonego i czuje się zdrowy, a od wykonania ostatniego ujemnego badania na obecność Sars-CoV-2 minęło co najmniej 14 dni, jest proszony o telefoniczny kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa (Katowice – 726 227 229). Taka osoba powinna być w wieku 18-60 lat, a w przeszłości nie otrzymać transfuzji krwi lub jej składników. W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce oddania jego pobrania.

Osocze pozyskiwane jest metodą plazmaferezy. W jej trakcie pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przekazywane do tej samej żyły. Trwa to zazwyczaj około 30-40 minut. Jednorazowo można pobrać nie więcej niż 650 mln osocza, które w dalszej kolejności jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki w wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Jak wygląda krwiodawstwo w czasach Covid-19? Przed wyjściem z domu należy zmierzyć temperaturę. Osoby, które mają powyżej 37,3 stopni Celsjusza, nie będą mogły jej oddać i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym. We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji, gdzie krwiodawca wypełnia wstępną ankietę, dezynfekuje ręce i jest mu mierzona temperatura. Po wstępnej kwalifikacji zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji, odbywającej się na dotychczasowych zasadach. Krew może oddać osoba, która m.in. w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, temperatura jej ciała nie przekracza 37,3 stopni Celsjusza, nie ma objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zaleca się zgłaszanie do oddania krwi bez osób towarzyszących. Dawcy oczekujący do oddania krwi zachowują niezbędny odstęp. Każdy z nich otrzymuje maseczkę, rękawiczki i jednorazowy długopis.

Zdjęcia zostały wykonane podczas ostatniej akcji oddawania krwi, jaką przeprowadził Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie. Fot. Z archiwum KPP w Cieszynie

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
facet
facet
4 lat temu

Nie oddam swojej krwi żadnemu policjantowi ani polce!

moja krew dla wszystkich.
moja krew dla wszystkich.
4 lat temu
Reply to  facet

I całe szczęście, bo by spisdzieli i byli jak ty.
btw: matka nie polka? Ty z gorszej rasy przybłędo?

Kasia
Kasia
4 lat temu

Podobno przeciwciała utrzymują się tylko przez 2-3 miesiące.
źródło https://www.nature.com/articles/s41586-020-2456-9