Tradycyjnie w listopadzie wspominamy tych, którzy zmarli na przestrzeni roku, a którzy zasłużyli się dla Żywiecczyzny. O ich odejściu pisaliśmy szerzej na bieżąco. To osoby piastujące ważne funkcje, a także ludzie ze świata kultury, sportu, duchowni, strażacy czy społecznicy. Dziękujemy, że działaliście dla naszego regionu! Pamiętamy o Was.
W drugiej połowie grudnia 2019 roku pożegnaliśmy 82-letniego Józefa Maślankę, wybitnego muzyka i folklorystę z Żabnicy, który współpracował między innymi z zespołem regionalnym Pilsko z Żywca oraz Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Był też cenionym budowniczym instrumentów muzycznych, a w 1991 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Początkiem tego roku zmarły 57-letnia Maria Wilczęga z Koszarawy, wieloletnia dyrektor miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz 79-letnia Łucja Zontek z Żywca, emerytowana nauczycielka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu w latach 1991-1993 i żywiecka radna miejska od 1994 do 2006 roku.
26 stycznia w wieku 86 lat zmarł w Żywcu Czesław Pieronek, społecznik i radny miejski w latach 1998-2002, który reprezentował dzielnicę Zabłocie.
Żałobą okryło się środowisko sportowe 4 lutego po śmierci 78-letniego Erwina Wojtyłki, który był niezwykle lubianym i cenionym trenerem piłkarskim. który prowadził między innymi Górala Żywiec, Żar Międzybrodzie Bialskie, Grapę Trzebinia i Metal W.G.-Skałka Żabnica.
28 lutego zmarła 70-letnia Danuta Sanetra, była wieloletnia wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.
Tego samego dnia pożegnaliśmy pochodzącego z Przybędzy 48-letniego Zbigniewa Śliwińskiego, znanego restauratora i człowieka branży turystycznej, który był inicjatorem i pierwszym na Żywiecczyźnie organizatorem bicia rekordów w ilości ugotowanych zup: kwaśnicy, pieczarkowej, żurku i parzybrody.
Z kolei 18 marca w Wieprzu zmarł 85-letni ksiądz rezydent Józef Leśny, który swoją pracę w miejscowej parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny rozpoczął w 1990 roku.
14 kwietnia po raz kolejny w tym roku żałobą okryło się środowisko sportowe na Żywiecczyźnie po śmierci 70-letniego Aleksandra Szczypki, który w latach 2004-2008 był prezesem klubu LKS Magórka Czernichów-Tresna.
Kilka dni później zmarł, związany z Żywcem, 80-letni Kazimierz Zarzycki, były osobisty doradca Edwarda Gierka (w czasie, gdy był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach), poseł SLD w latach 2001-2005, dziennikarz i przedsiębiorca. Kazimierza Zarzyckiego pochowano na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.
6 maja pożegnaliśmy 78-letniego Juliana Grelę z Jeleśni, który był wieloletnim dyrektorem i wicedyrektorem Żywieckich Zakładów Futrzarskich, a także prezesem LKS-u Łucznik Żywiec w latach 1983-1990.
Józef Tomaszek, wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kocierzu Moszczanickim odszedł 27 maja. Miał 87 lat. Ze strażackim mundurem związał się w 1955 roku. Angażował się nie tylko w życie jednostki, ale też lokalnej społeczności. Za swoją służbę był wielokrotnie doceniany i nagradzany. Druhowie z Kocierza z szacunkiem określają go jako człowieka-legendę.
Kolejną ogromną stratą dla środowiska sportowego i nauczycielskiego była niespodziewana śmierć 1 lipca 52-letniego Krzysztofa Dziedzica z Pietrzykowic, znanego trenera piłki nożnej i koszykówki, działacza sportowego, ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipowej.
Z kolei dużą stratą dla środowiska strażaków była śmierć 88-letniego Józefa Kubicy, prezesa OSP Kamesznica. Zmarł on 23 lipca. Był najstarszym prezesem OSP w powiecie żywieckim, który w OSP Kamesznica działał nieprzerwanie przez 57 lat. W przeszłości był też radnym gminy Milówka.
Pod koniec lipca zmarł 70-letni Jerzy Konieczny, były minister spraw wewnętrznych i administracji, były szef Urzędu Ochrony Państwa i wykładowca między innymi w Akademii WSB Dąbrowa Górnicza w filii w Żywcu, który wraz z żoną prowadził gospodarstwo agroturystyczne „Dom pod gontami” w Rycerce Górnej.
Z początkiem sierpnia zmarł 91-letni Tadeusz Maślanka z Żywca, muzyk, zbieracz tekstów ludowych i kierownik zespołu regionalnego Pilsko z Żywca, który w 1996 roku otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga.
3 sierpnia zmarł pochodzący z Żywca 65-letni Andrzej Marszałek. Był przedsiębiorcą, a przez pewien czas wiceprzewodniczącym struktur SLD w województwie śląskim, radnym powiatu żywieckiego i Sejmiku Województwa Śląskiego oraz prezesem klubu piłkarskiego Koszarawa Żywiec.
8 sierpnia to dzień, w którym śmierć zabrała 89-letniego Ryszarda Szrajnera, nauczyciela matematyki, dyrektora, inspektora oświaty i harcerza z Żywca. Dyrektorował szkołom podstawowym numer 1 i 2 w tym mieście. Równolegle działał jako organizator harcerstwa. Między innymi, wspólnie z żoną Wandą Szrajner, założył w SP nr 1 szczep harcerski „Harnasie”. Za działalność na niwie oświaty i harcerstwa był wielokrotnie doceniany. Uhonorowano go m.in. wpisem do Złotej Księgi Miasta Żywca.
W połowie września w Łodygowicach pożegnano 75-letniego Eugeniusza Górę, który w latach 2003-2015 był sołtysem tej miejscowości, a przez pewien czas również radnym gminy Łodygowice. Był także współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Żywieckiego oraz działaczem stowarzyszenia diabetyków.
1 października w Lasie zmarła 95-letnia Mieczysława Małysiak, wieloletnia członkini i była przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
Natomiast w dniu święta nauczycieli odeszła w Żywcu 75-letnia Barbara Tetłak, była nauczycielka matematyki i wieloletnia wicedyrektor żywieckiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
Dzień później, 15 października, gminę Lipowa obiegła smutna wieść o śmierci 65-letniego Henryka Bysko, jej byłego radnego oraz wójta w latach 1990-1994. Był on także wieloletnim prezesem Koła Łowieckiego Beskid-Żywiec, które ma siedzibę w Lipowej oraz dyrektorem Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych wchodzącego w skład Kompanii Węglowej w Katowicach.
58-letni ksiądz Mieczysław Grabowski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie, odszedł nagle 17 października. Duchowny zmarł w trakcie wieczornego nabożeństwa różańcowego. Przytomność stracił zmierzając do tabernakulum po rozdanej wiernym komunii – i już jej nie odzyskał.
Z kolei 21 października zmarł 47-letni Zdzisław Krawiec, przewodniczący Rady Gminy Ujsoły obecnej kadencji, który był radnym od 2010 roku, a przez wiele lat również trenerem klubu piłkarskiego LKS Muńcuł Ujsoły.