Czy warto stosować system mocowania paneli fotowoltaicznych? Rozwiązania systemowe mają to do siebie, że wszystkie elementy pasują w nich idealnie. Decydując się na system ma się pewność, że podczas realizacji inwestycji nie będzie trzeba tracić czasu na dorabianie brakujących części. Zredukowana jest też liczba narzędzi niezbędnych do montażu. Producenci oferujący systemy mocowania paneli fotowoltaicznych zapewniają także wsparcie techniczne. Jest to wartość nie do przecenienia, gdyż montażysta ma zawsze możliwość rozwiania wątpliwości, uniknięcia błędu, skorzystania z doświadczenia doradcy technicznego, zastosowania rozwiązania, które będzie optymalne.
Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych, czyli w mnogości siła
Systemów mocowania paneli fotowoltaicznych powinno być tyle, ile jest rodzajów instalacji.
Panele mogą zostać ułożone na znajdującej się na działce chałupie wiejskiej lub filigranowym domku. W takim przypadku istotny będzie dyskretny wygląd systemu, który da się łatwo wkomponować w płaszczyznę dachu oraz jego minimalna waga.
Drugim popularnym rozwiązaniem jest wykonanie oddzielnej konstrukcji, która będzie pełniła rolę wiaty. W tym przypadku system mocowania paneli fotowoltaicznych musi zawierać długie rury, które będą jego oparciem i zostaną rozmieszczone na tyle rzadko, aby możliwe było wykorzystanie powierzchni pod panelami np. na parking czy skład drewna. Zaletą tego systemu jest wykorzystanie w maksymalny sposób dostępnej przestrzeni. Ustawienie rur instalacyjnych w jednym szeregu ułatwia montaż, ograniczając zakres prac naziemnych.
Masztowy system mocowania paneli fotowoltaicznych znajduje zastosowanie przy budowie małych farm fotowoltaicznych. Można w nim wykorzystać dowolne słupy zamocowane w gruncie. Konstrukcja taka daje się łatwo wpasować m.in w krajobraz miejski.
Wybierając system mocowania paneli fotowoltaicznych nie trzeba jednocześnie godzić się na ograniczenia. Większość systemów może składać się z dowolnej liczby paneli. Na podstawie audytu wykonanego u klienta, biuro konstrukcyjne oblicza parametry pracy instalacji, wykonuje projekt i zostaje wyprodukowany system mocowania paneli fotowoltaicznych będący najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Konstrukcję można dopasować do każdego rodzaju paneli fotowoltaicznych dzięki czemu można zastosować ją w dowolnym rejonie świata.
System mocowania paneli fotowoltaicznych w wersji „king size” może posłużyć do zbudowania farmy fotowoltaicznej. Aby obniżyć koszty transportu i w rezultacie całej instalacji możliwe jest zastosowanie standardowych, atestowanych lokalnych produktów.
Dedykowane systemy mocowania paneli fotowoltaicznych
Rozwiązania konstrukcyjne, które są dedykowane do konkretnych zastosowań uwzględniają ich specyfikę. Efektywność instalacji solarnej zależy od tego, czy panele będą maksymalnie wyeksponowane na światło słoneczne. Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych mają więc możliwość regulacji konta nachylenia paneli. Nie jest w tym celu wymagane przewiercanie dodatkowych otworów. Są one wykonane i gotowe do wykorzystania.
Każdy panel musi być podłączony. Pojawia się więc potrzeba estetycznego osadzenia okablowania. Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych mają zaimplementowane uchwyty pozwalające na bezproblemowe poprowadzenie okablowania, co przy budowie farmy fotowoltaicznej jest niezwykle istotne. Zignorowanie tego aspektu może przyczynić się do utraty sprawności instalacji.
Pewność, jaką dają systemy mocowania paneli fotowoltaicznych
Elementy składowe systemu najpierw powstają jako projekt. Na tym etapie konstruktor musi wykonać obliczenia sił, którym sprostać ma konstrukcja. Model jest sprawdzany w laboratorium, gdzie poddawany jest badaniom w tunelu aerodynamicznym.
Elementy przeznaczone do systemu mocowania paneli fotowoltaicznych przechodzą kontrolę techniczną a często mają wystawiane atesty.
Dzięki temu wykonawca inwestycji może udzielić na usługę gwarancji zaś zrealizowane i bezawaryjne projekty będą stanowiły najlepszą reklamę. W naszej ofercie produktów do mocowania paneli fotowoltaicznych można znaleźć między innymi śruby dwugwintowe, odpowiednie wkręty i podkładki.
Pierwsze pytanie: czy warto stosować panele fotowoltaiczne, od tego trzeba zacząć i dalej o systemie. System a nie unifikacja?