Pod koniec starego roku uhonorowani zostali twórcy i zasłużeni działacze kultury z istebniańskich groni. Paweł Jałowiczor, Józef Michałek i Tadeusz Rucki otrzymali nagrody wójta gminy Istebna.
Paweł Jałowiczor jest wybitnym rzeźbiarzem, zaś od ponad 20 lat głównym budowniczym słynnej stajenki w Bazylice Panewnickiej w Katowicach. Mieszka i tworzy w Jaworzynce Trzycatku. Jego rzeźby znajdują się w stacjach misyjnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie – w Kanadzie, Rosji, Portugalii, Niemczech, Czechach, Austrii, Afryce i Ameryce Południowej. Zajmuje go tematyka sakralna, ale wykonuje też rzeźby i płaskorzeźby o motywach regionalnych.
Józef Michałek z Istebnej Andziołówki od wielu lat działa na rzecz beskidzkiej Trójwsi, aktywnie promując małą ojczyznę w kraju i za granicą. Jego staraniem wydano 20 numerów “Kalendarza z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa”. Od kilkunastu lat promuje hodowlę owiec na terenach górskich, organizując popularne Miyszanie owiec. Działa aktywnie w Oddziale Górali Śląskich Związku Podhalan, sprawując funkcję prezesa i wiceprezesa. Współpracuje z Marią i Piotrem Kohutami z Koniakowa, wspierając ich w działaniach kultywowania tradycji pasterskich w Beskidach.
Tadeusz Rucki z Koniakowa zajmuje się rzeźbiarstwem i malarstwem ludowym. W 1990 roku założył Galerię Sztuki Regionalnej „Chata na Szańcach”, w której można obejrzeć obrazy, rzeźby i koronki. Atrakcję stanowią też trombity pasterskie, które sam buduje. Nazywany jest hejnalistą koniakowskim z racji codziennych koncertów gry na trombicie. Zainicjował Święto Koronki Koniakowskiej organizowane od 2003 roku. Przed pięciu laty z profesorem Janem Bogłowskim i profesorem Antonim Adamusem utworzył Koniaków Trio, które prezentowało muzykę pasterską podczas festiwalu w szwajcarskim Nendaz. Zdobył wiele nagród w konkursach gry na trombicie.
Laureatom gratulowała Łucja Michałek, wójt gminy Istebna.