Dotarcie do poszkodowanych i rannych oraz ich ewakuacja z trudnego i eksponowanego terenu to podstawowy temat szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dla żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Pierwszych blisko 30 żołnierzy ze 133. batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie zakończyło właśnie szkolenie w Szczyrku. Jak podkreślają, zdobyta wiedza jest dla nich bezcenna, gdyż ze względu na położenie batalionu i charakterystykę terenu, w jakim służą, umiejętności mogą być niejednokrotnie wykorzystane. Co ważne, mają one swoje zastosowanie zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Podczas szkolenia żołnierze dowiedzieli się nie tylko, jak transportować rannych, ale i ciężki sprzęt w trudnym terenie, zarówno w zimie z wykorzystaniem nart, jak i w lecie przy pomocy sprzętu wspinaczkowego.
Dzięki temu, że żołnierzy szkolą najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby, czyli ratownicy GOPR, którzy w praktyce doskonale wiedzą, jak działać w sytuacji, gdy trzeba nieść pomoc poszkodowanym, zdobywana przez żołnierzy wiedza nie jest jedynie suchą teorią, a ćwiczone sytuacje są wzięte z życia.
Jak przyznają żołnierze, najtrudniejsze jest przede wszystkim działanie w stresie i pod presją czasu, szczególnie w niskich temperaturach i w trudnym terenie, dlatego tak ważne jest częste szkolenie, by pewne działania weszły dosłownie w krew.
Obecnie w szeregach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1 400 żołnierzy, w tym ponad 400 w 133. batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie.