Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Księga wieczysta nieruchomości – jakie dane zawiera?

Przed zakupem mieszkania czy domu nie obejdzie się bez dokładnej analizy księgi wieczystej. Nieznajomość tego dokumentu nie upoważnia kupującego do bronienia się tym, że nie wiedział o zajęciu nieruchomości przez komornika sądowego lub ustanowieniu hipotek przymusowych. Czego jeszcze można się dowiedzieć, przeglądając księgę wieczystą?

Czym są księgi wieczyste i jaki jest cel ich prowadzenia?

Księga wieczysta to rejestr publiczny zawierający informacje o stanie prawnym nieruchomości. Inaczej mówiąc, to podstawowy dokument dostarczający danych o nieruchomości i dzięki temu umożliwiający ustalenie m.in. kto jest jej właścicielem i czy zostały ustanowione na niej hipoteki.

Każda księga wieczysta ma taką samą budowę, a to z kolei ułatwia osobie przeglądającej księgę szybkie zlokalizowanie potrzebnych jej informacji. Struktura jest następująca:

  • Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości”
  • Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością”
  • Dział II – „Własność”
  • Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia”
  • Dział IV – „Hipoteka”

Aktualnie wszystkie księgi wieczyste są już zakładane w formie elektronicznej, a z treścią wybranej księgi może zapoznać się każdy. Takie uprawnienie przysługuje w związku z tym, że księgi wieczyste są jawne.

Jakie informacje można znaleźć w działach księgi wieczystej?

W każdym z wymienionych wyżej działów zawarta jest inna pula informacji. Nie zawsze użytkownik musi zapoznawać się z treścią całej księgi wieczystej – czasem wystarczy zajrzeć jedynie do konkretnego działu.

Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” zawiera informacje dotyczące lokalizacji nieruchomości i jej cech. W tej części księgi wieczystej można zatem znaleźć adres mieszkania czy jego metraż.

Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością” zawiera informacje o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej.

Dział II – Jak sama nazwa wskazuje, dział „Własność” to ta część księgi wieczystej, w której można znaleźć dane właściciela (użytkownika wieczystego).

Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia” zawiera informacje o ograniczeniach rzeczowych i osobistych, np. służebności osobistej mieszkania.

Dział IV – Ostatni dział, czyli „Hipoteka” to część, w której ujawnia się informacje o ewentualnym zadłużeniu nieruchomości (hipotekach).

Jak można uzyskać dostęp do wybranej księgi wieczystej?

Istnieją dwa sposoby, aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości:

  • Pierwszy sposób polega na udaniu się do wydziału wieczystoksięgowego tego sądu rejonowego, w którego obrębie jest położona nieruchomość. Ponieważ rejestr jest jawny, to pracownicy sądu okażą treść wskazanej księgi wieczystej.
  • Drugi sposób jest wygodniejszy, gdyż sprowadza się do skorzystania z serwisu internetowego Ekw.ms.gov.pl prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Za pośrednictwem tego serwisu użytkownik może zapoznać się z elektroniczną wersją księgi wieczystej.

W obu przypadkach należy znać numer księgi wieczystej, dopiero po jego podaniu uzyskamy bezpłatnie dostęp do przeglądania treści dokumentu. W sytuacji, gdy numer KW nie jest znany, można się posiłkować komercyjnymi wyszukiwarkami, które odpłatnie umożliwiają odnalezienie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki – więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ksiegawieczysta.net.

Kiedy konieczne jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej?

Księga wieczysta to dokument, z którego treścią należy zapoznać się w wielu sytuacjach. Najczęściej informacjami znajdującymi się w księdze wieczystej są zainteresowane osoby:

  • zamierzające nabyć nieruchomość – wówczas konieczne jest sprawdzenie m.in. czy nieruchomość nie została zajęta przez komornika,
  • powołane do spadku – w takiej sytuacji należy sprawdzić m.in. czy na nieruchomości nie zostały ustanowione hipoteki przymusowe,
  • zainteresowane wynajęciem mieszkania – z księgi wieczystej mogą dowiedzieć się, kto jest właścicielem nieruchomości.

Do księgi wieczystej powinny zajrzeć także osoby zamierzające przyjąć darowiznę w postaci nieruchomości.

Zdjęcie: pixabay.com

google_news