Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji z budżetu gminy Cieszyn na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są planowane do realizacji w bieżącym roku.
Zadania, które mają szansę uzyskać finansowe wsparcie z miejskiej kasy powinny polegać na: ograniczeniu niskiej emisji (np. poprzez zastąpienie niskosprawnych pieców węglowych piecami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi; podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej; wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła, takich jak systemy solarne lub pompy ciepła), uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej (poprzez likwidację zbiorników na nieczystości ciekłe bądź przydomowych oczyszczalni ścieków i podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, za pośrednictwem przyłącza grawitacyjnego bądź ciśnieniowego; wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków na terenach gminy Cieszyn, znajdujących się poza obszarem aglomeracji), zwiększeniu retencji wód opadowych na terenie miasta poprzez realizację systemów do gromadzenia wód opadowych i ograniczania ich odpływu w miejscu powstawania (poprzez zakup i montaż bądź wykonanie zbiorników i infrastruktury technicznej do magazynowania i wykorzystania wód opadowych lub przeprowadzenie prac instalacyjno-remontowych umożliwiających dostosowanie wyłączonych z eksploatacji osadników na nieczystości ciekłe, bądź przydomowych oczyszczalni do funkcji magazynowania i wykorzystania wód opadowych).
Jak informuje Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie, o dotacje mogą się ubiegać podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w tym osoby fizyczne, które są posiadaczami mieszkalnych budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych lub lokali mieszkalnych położonych w granicach administracyjnych gminy Cieszyn. Formularze wniosków dostępne są w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej Cieszyna. Wypełnione dokumenty wraz z wymaganymi załącznikami można składać bezpośrednio w kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego na parterze budynku ratusza, bądź przesłać drogą pocztową.
Mieszkańcy mają uporządkować gospodarkę wodno-ściekową i inne w tak szerokiej gamie działania? Chyba nieliczny wyjątek w regionie, że w powiecie cieszyńskim są preferowane również piece olejowe ale z jaką ekonomiką? Taką jak powszechnie zalecane w gminach elektryczne – ideał bo prawie nikt z tej oferty nie korzysta?