Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy branża meblarska w Polsce się rozwija?

Branża meblarska należy do wiodących gałęzi polskiego przemysłu, do czasu pandemii koronawirusa, cieszyła się dobrą passą. Uznani na rynku producenci mebli w tym firma Ramaro zostały zmuszone stawić się czoło niespodziewanym problemom i zweryfikować swoje założenia na przyszłość. Produkcja została zmniejszona w porównaniu do lat poprzednich. Zakazy handlu wskazywały na pojawienie się niekorzystnych prognoz odnośnie kolejnego spadku produkcji oraz sprzedaży. Czy obecnie branża meblarska się rozwija?

Jak branża meblarska w Polsce radzi sobie w dobie pandemii?

Pozyskiwane z tarcz pomocowych środki finansowe dobrze wpłynęły na utrzymanie zatrudnienia w branży meblarskiej. Ponadto stworzyły możliwość rozładowania zatorów płatniczych, które wynikły z czasowego zatrzymania gospodarek wielu państw, do których odbywał się eksport polskich mebli. Dopiero polepszenie się sytuacji na świecie spowodowało otwieranie się rynków i składnie zamówień na polskie meble.To pozwoliło branży meblarskiej rozpocząć odrabianie strat i osiągać zrównoważony poziom produkcji oraz sprzedaży.

Producent mebli tapicerowanych Ramaro dostosował swoją produkcję do potrzeb współczesnych konsumentów, dzięki czemu zaopatruje polskich klientów oraz otworzył się na zagraniczne rynki. Stale współpracuje z europejskimi partnerami i zjednał sobie wielu kontrahentów zainteresowanych nowoczesnymi projektami. Zarówno polskie i zagraniczne firmy mogą zakupić wysokiej jakości: narożniki, sofy, kanapy, krzesła, fotele i meble tarasowe. A wszystko w atrakcyjnej cenie. Największymi odbiorcami mebli tapicerowanych producenta Ramaro jest Finlandia, Niemcy i Szwecja.

Kanały internetowe, jako wsparcie dla branży meblarskiej

Wsparciem dla branży meblarskiej okazała się sprzedaż internetowa, gdzie realizowana jest część transakcji. Wielu klientów przeniosło swoje zakupy do sieci, dlatego w pewnym stopniu meble są sprzedawane w kanałach e-commerce. Wszystkie zmiany zachodzące na świecie zmusiły polskich producentów mebli do wzmocnienia kanałów online i wykorzystania potencjału, które on oferuje. Jednak nastawienie się na eksport mebli jest największą szansą na poprawę sytuacji w rozwoju branży meblarskiej. Poszerzanie rynków zbytu a także prowadzenie negocjacji z nowymi odbiorcami daje możliwość dalszego rozwoju tej branży. Panujący kryzys może w znacznym stopniu przyspieszyć cyfryzację i automatyzację, poprawić wydajność. Mimo rozwoju systemów pracy zdalnej, konsumenci będą nadal korzystać z mebli, może jedynie zmienić się sposób ich mieszkania i zwyczaje.

Czy branża meblarska w Polsce się rozwija?

Utrata rentowności producentów mebli skutkowała załamaniem eksportu i średnio zmniejszyła się o 15% w porównaniu do roku poprzedniego. Jedną z przyczyn była tendencja zniżkowa cen płyt drewnopochodnych na całym europejskim rynku. Jednak w kolejnych miesiącach sytuacja zaczęła się normalizować i branża meblarska zaczęła odrabiać straty także w przypadku eksportu. Istnieją doniesienia, że wartość eksportu polskich mebli za rok 2020 będzie wyższa o 3% w porównaniu z rokiem 2019. Cóż można, więc powiedzie? Pomimo wprowadzania obostrzeń, pogarszającej się sytuacji materialnej firm i konsumentów przemysł meblarski poradził sobie.To rzetelność w pracy polskich producentów mebli takich jak Ramaro, ich ogromne doświadczenie pozwoliło na utrzymanie się na rynku branżowym i stały rozwój.

Jak będzie rozwijać się branża meblarska w Polsce w roku 2021?

Przyjmując optymistyczne założenia, że Covid 19 i związane z nim obostrzenia nie ograniczą sprzedaży mebli na rynek krajowy i zagraniczny, branża meblarska powinna uzyskać stan podobny do końca roku 2020. Duży wpływ na rozwój firm będzie miało zapotrzebowanie na runku sprzedaży mieszkań. A także stale zwyżkowe zainteresowanie przeprowadzaniem remontów mieszkań a co za tym idzie zakupem nowych mebli, co równa się ze wzrostem wartości rynku zbytu. Dużą rolę w tworzeniu zysku w branży meblarskiej odgrywa sytuacja państw eksportujących meble z Polski. Można jednak stwierdzić, że branża meblarska nie została pokonana przez pandemię koronawirusa, osiąga stabilną pozycję i rozwija się stawiając na coraz to nowe rozwiązania technologiczne i projektowe.

google_news