Impreza integracyjna to element życia firmy, który coraz częściej pojawia się w różnych firmach – od kilkuosobowych przedsiębiorstw po wielkie korporacje. Wielu jest zdania, że to niezbędny czynnik dla sprawnego działania zespołu. Jak w takim razie organizować imprezy integracyjne? I jak uczestniczenie w nich wygląda od strony prawnej? Zapraszamy do lektury!
Po co są imprezy integracyjne?
Imprezy integracyjne są organizowane po to, aby pracownicy mogli poza pracą, w przyjemnej atmosferze, budować więzi zespołowe i prywatne. Wszystko po to, aby tworzyć dobrze pracujący zespół, który nie tylko będzie osiągał dobre wyniki, ale także okaże się wsparciem dla nowych lub potrzebujących pomocy członków firmy.
Organizacja imprez integracyjnych to również okazja do tego, aby wypoczynek połączyć z obowiązkowymi szkoleniami poprawiającymi kwalifikacje zawodowe pracowników. To z pewnością zmotywuje ich do większego skupienia i zrekompensuje czasem żmudne godziny spędzone w salach konferencyjnych. Imprezy integracyjne to także szansa na odpoczynek, relaks, oderwanie się od często stresujących obowiązków.
Pomysły na imprezy firmowe
Skoro wiadomo już, że imprezy integracyjne są zdecydowanie warte fatygi, czas zastanowić się, jak i gdzie je zorganizować. Poniżej podajemy popularne pomysły, które z dużym prawdopodobieństwem spodobają się zainteresowanym.
Huczna zabawa taneczna
Nie od dziś wiadomo, że świetnym sposobem na integrację jest impreza taneczna. Dlatego różnego typu bale czy bankiety przygotowane pod specjalny scenariusz sprawdzą się najlepiej. Często na takich wydarzeniach pojawiają się wodzireje, który dbają o dobrą zabawę oraz wymyślają aktywności, w których chętnie biorą udział osoby nieprzepadające za tańcem (to zdecydowana mniejszość, ale trzeba zadbać o wszystkich gości). Warto też postawić na imprezę tematyczną, zwłaszcza w karnawale czy okresie świątecznym. Impreza nabierze wtedy bardziej luźnego i radosnego klimatu.
Działania w szczytnym celu
A co, jeśli można dobrze się bawić i jednocześnie pomagać? Właśnie taka idea przyświeca aktywnościom, które określa termin „społeczna odpowiedzialność biznesu” (ang. Corporate Social Responsibility). Zgodnie z tą filozofią firmy w swoich działaniach uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, zwłaszcza z pracownikami. Pomoc może mieć bardzo wiele twarzy – opieka nad zwierzętami w schronisku, bieg charytatywny, kiermasz książek itp. Najważniejsze, aby zjednoczyć się na rzecz wspólnego celu.
Luksusowy odpoczynek
O odpoczynku w luksusowym ośrodku z pewnością marzą Ci, którzy na co dzień pracują fizycznie lub spędzają czas za biurkiem. Zawsze dobrym pomysłem będzie wyjazd do ośrodków SPA nad morzem czy w górach lub do centrum odnowy biologicznej. Zmiana otoczenia i spędzenie kilku dni w luksusowym hotelu pośród malowniczych terenów pozwoli wrócić z nowymi siłami do pracy.
Organizacja imprez integracyjnych przez firmę eventową
Jeśli organizacja imprezy integracyjnej przerasta możliwości szefa, dobrze jest wynająć specjalną firmę, która zajmie się wszystkim od A do Z, wykazując się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Takie zespoły mają w swym dorobku organizację setek szkoleń, wydarzeń oraz imprez integracyjnych przygotowywanych dla firm o różnym charakterze działalności.
Często oferują także imprezy tematyczne ze scenariuszem specjalnie przygotowanym pod wymagania zleceniodawcy. Każde takie wydarzenie ma swój motyw przewodni, a misje i zadania są tak dobierane, aby klimatem oraz poziomem zaangażowania pasowały do założeń scenariusza.
Impreza integracyjna i regulacje prawne…
…a raczej ich brak. Kodeks pracy nie mówi wprost, czy udział w imprezie integracyjnej zalicza się do czasu pracy, dlatego zostały to pozostawione do luźnej interpretacji pracodawców i sądów pracy. Podczas pracy pracownik jest zobowiązany do pozostawania w dyspozycji pracodawcy, dlatego jeżeli impreza firmowa odbywa się w trakcie godzin pracy w siedzibie firmy albo w miejscu wykonywania pracy, pracownik nie może odmówić udziału w takim spotkaniu.
Jeżeli imprezy firmowe mają charakter spotkania towarzyskiego, często z udziałem partnerów pracowników i ich dzieci, wówczas udział w takim wydarzeniu zazwyczaj ma charakter dobrowolny. W takim przypadku czas spędzony na zabawie nie będzie wliczany do czasu pracy i pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. W przypadku spotkań organizowanych poza godzinami pracy, czas ten winien być potraktowany jako godziny nadliczbowe, jeżeli udział w imprezie integracyjnej jest poleceniem służbowym wydanym przez przełożonego pracownika.
Imprezy integracyjne – podsumowanie
Imprezy integracyjne to istotna część życia zawodowego, zwłaszcza jeśli zespół liczy wiele osób, które na co dzień nie mają okazji ze sobą blisko współpracować, a ich jedyny kontakt odbywa się przez telefon czy wiadomości e-mail. Zgrany zespół to podstawa sukcesu, dlatego coraz więcej firm inwestuje w integrację. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przejdź do artykułu Impreza integracyjna – sprawdzone propozycje na dobrą zabawę po pracy.
My imprezę integracyjną mieliśmy w tunelu aerodynamicznym w wielkopolsce. Sam szef wpadł na taki pomysł. Naprawdę każdy mógł się wyluzować i jeszcze lepiej poznać, takie wypady są potrzebne.