Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej! Dzisiaj (20 lipca) w Żywcu organizatorzy przybliżyli jakie atrakcje szykują na swoich estradach.
58. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się w sobotę, 24 lipca, i potrwa do 1 sierpnia. Zespoły z tańcem i muzyką na żywo zagoszczą na scenach w Wiśle, Szczyrku (tylko w weekendy), Żywcu, Makowie Podhalańskim (tylko w weekendy) i Oświęcimiu (30 lipca – 1 sierpnia). W ramach TKB odbędą się także imprezy towarzyszące jak 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24 – 25 lipca), 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (31 lipca – 1 sierpnia) i 74. Gorolski Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska – Jabłonków). Koncert zespołów z TKB odbędzie się również i w Bielsku-Białej na Rynku (1 sierpnia o 17.00).
– Z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią Covid-19 ten nasz festiwal będzie inny niż zazwyczaj, ale za to pełniejszy jak przed rokiem. Wtedy byliśmy bardziej w internecie. Teraz będziemy w plenerze i na żywo. Cieszymy się, że będzie możliwe przeprowadzenie 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W tym roku zgłosiło się rekordowo aż 27 zespołów góralskich i dlatego potrwa on od 24 do 28 lipca. Tradycyjnie już składać się będzie z dwóch części. Zespoły wystąpią w Amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu, a konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami odbędzie się na żywieckim Rynku. Niestety w tym roku nie będzie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych i zespołów zagranicznych. Bazujemy na polskich zespołach, na ich różnych brzmieniach i sięgając do różnych nurtów. Szukamy pewnych nowoczesnych rozwiązań od folkloru do folku. Mamy nadzieję, że tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie się podobać! – podkreślił Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB.
Jak dodał po raz pierwszy współorganizatorem TKB będzie Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
– Zapowiada się nie tylko owocna, ale i długofalowa współpraca. Są deklaracje o wpisaniu współorganizacji jako celu statutowego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Byłoby to duże wsparcie i co ważne na wiele lat. To dobry znak, bo niestety przy pandemii jest coraz trudniej o wsparcie ze strony prywatnych sponsorów. Dlatego tak pozytywnym jest fakt, że pojawiają się partnerzy publiczni – stwierdził dyrektor Lesław Werpachowski.
A co dokładnie czeka widzów podczas 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej? Poniżej zamieszczamy szczegółowe programy z głównych estrad, jak i imprez towarzyszących.
Fot. ROK Bielsko-Biała
Jak czytam te komentarze to przypomina mi się lek który zalecam…. Weź “Nie pier…l” lub skonsultuj się z farmaceutą
Wspaniała impreza, w końcu się doczekałam. Polecam wszystkim.
Która wspaniała impreza podszywacz w Tygodniu, wiesz czy jak zwykle na okrągło?
Cieszymy się! A Ty leki i do łóżka dobranoc Olszówko powiedz.
A jednak na okrągło te same bzdety.
A chodniki w centrum miasta dalej nie są naprawiane.
Widać że chyba w tym mieście rąk do pracy brakuje.
Może kilka scen ustawić przy remontowanej (jak zawsze) drodze w Wiśle???
Inne miejscowości tylko w weekendy i im wystarczy a oczywiście Wisle nie,zawsze musi wyjść “przed szereg”
W programie nie zauważyłem występów naszych Golec Orkiestra.
Nie bardzo wierzę aby nie brali w TKB udział.
Może udali się za morza na wakacje, może tym razem patriotyzm lokalny odłożyli na potem?
Pewnie na kolędowanie ?
No to trzas-k pras i mamy tydzień kultury. Dobrze, że przynajmniej tydzień, chciałoby się aby była miesiąc a nawet rok a także perspektywa lat jak mówi dyrektor ROK nomen omen.
Konstynopolanka nie komentuje tego wydarzenia. Komentarz podszywacza.
I co, cieszysz się podszywacz zamieszaniem? Słaby powód do cieszenia się.