Wydarzenia Żywiec

Rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu!

Plakat z wydarzeniami 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Fot. Materiał prasowy

Już jutro (24 lipca) w Żywcu na ponad tydzień zagości muzyka, tańce i śpiew! Rusza, bowiem 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbędzie się prestiżowy konkurs folklorystyczny – Festiwal Folkloru Górali Polskich, do którego w tym roku zgłosiło się aż 27 zespołów góralskich. Z kolei do kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali imponującą liczbę – około 170 zgłoszeń!

52. Festiwal Folkloru Górali Polskich rozpocznie się w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem w sobotę, 24 lipca i potrwa do środy, 28 lipca. Każdego dnia o 18.00 prezentować się będą zespoły góralskie z różnych stron Polski oraz czeskiego Zaolzia. Nasz region reprezentować będzie sześć zespołów: Kóniokowianie z Koniakowa, Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Koniaków z Koniakowa, Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej i Grojcowianie z podżywieckiego Wieprza.

W ciągu pięciu dni widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, Zielone Świątki czy wesela – zachęca Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Z kolei Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, podkreśla, że festiwal jest niezwykle cenny dla zachowania i popularyzacji kultury ludowej naszego kraju.

Na scenie możemy zobaczyć zwyczaje górali polskich z różnych regionów. Na scenie pojawią się nie tylko górale żywieccy i śląscy, ale także między innymi podbabiogórscy, podhalańscy, łąccy czy sądeccy. W czasie festiwalu zespoły muszą zaprezentować specjalny program, który oceniany jest przez jury. Najlepszy zespół otrzyma Złote Żywieckie Serce. Za kolejne miejsca przyznawane są odpowiednio serca srebrne i brązowe – mówi dyrektor Marek Regel, który dodaje, że w tym roku wśród współorganizatorów pojawił się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Dodatkowo w sobotę, 24 lipca, po części konkursowej na scenie będzie można zobaczyć galowy koncert orkiestry festiwalowej 15. Spotkań Puzonowych Żywieckiego Suwakowania. Z kolei w niedzielę, 25 lipca, na zakończenie dnia, poza konkursem, wystąpi Ziemia Żywiecka z Żywca.

W kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami około 170 uczestników zaprezentuje się na scenie na żywieckim Rynku od soboty, 24 lipca, do środy, 28 lipca.

Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Żywieckich Serc w obu konkursach poznamy podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia o 18.00 w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem.

W tym roku imponująca jest także łączna pula nagród w Festiwalu Folkloru Górali Polskich, która wynosi aż 100 tys. zł. Warto podkreślić, że tuż po zakończeniu części finałowej na scenie w koncercie „Muzyka gór” zobaczymy połączone siły kapel: Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego.

Wstęp na Festiwal Folkloru Górali Polskich, podobnie jak na wszystkie koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jest bezpłatny.

Organizatorzy planują przeprowadzenie telewizyjnej relacji z 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich na żywo w internecie. Będzie ją można zobaczyć poprzez strony http://www.tkb.art.pl i http://www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej.

 

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dobregodnia
Dobregodnia
3 lat temu

Ja szczepiłam się, kiedy były kolejki. Teraz nie ma problemu. Tylko nie przesadzajmy, za chwilę szczepić będą przed wejściem do publicznego WC.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Ale nic nie ma mowy czy zaszczepić się można.

Góralka
Góralka
3 lat temu

Ile można apelować że można a nawet trzeba.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu
Reply to  Góralka

Nie o apelowanie chodzi lecz o skorzystanie z koncentracji ludzi.

Ooostro!!!
Ooostro!!!
3 lat temu

sugerujesz taką łapankę po otoczeniu przez kordon felczeròw może? Byłoby to coś!

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu
Reply to  Ooostro!!!

Nic o łapance nie powiedziałam ani o koncentracji felczerów.

BiznesNaStrachu
BiznesNaStrachu
3 lat temu

Halo G. i K., dziewczęta ..kto Was tak nakręcił?? Reprymenda się należy: zrozumcie że w seryjnych już nastrzykach mas niwiadomoczym nie chodzi wprost o jakieś tam, czyjeś zdrowie ? No i uwaga, bo przez szczepienie i ulgi po strachu można się uzależnić! Kontakt z tym i z setką innych wirusòw miała w swoim życiu już pewno większość populacji, jutro i za rok będą następne a od radzenia sobie z nimi była zawsze immunologia, ktòrą, patrząc na wytyczne cynikòw zarządzających “pandemią” – systemowo w populacji się osłabia (permanentna dezynfekcja, zakażanie od maseczek, stres, izolacja, ograniczenie perspektyw, dostępu do op.zdrow., brak ruchu… Czytaj więcej »

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Dziewczęta słuchają mądrych chłopców. Na Olimpiadzie są głupcy? Po co te maseczki, dlaczego Świątek grała przy pustych trybunach? – biznes strachu? Oczywiście, że nie jest normalnie, dziewczęta to widzą. Otwieranie nowych oddziałów covidowych to biznes strachu? Dziewczęta się nie znają na biznesie stąd też pytajniki a strach niestety jest bez biznesu dla dziewcząt.