Już jutro (24 lipca) w Żywcu na ponad tydzień zagości muzyka, tańce i śpiew! Rusza, bowiem 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbędzie się prestiżowy konkurs folklorystyczny – Festiwal Folkloru Górali Polskich, do którego w tym roku zgłosiło się aż 27 zespołów góralskich. Z kolei do kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali imponującą liczbę – około 170 zgłoszeń!
52. Festiwal Folkloru Górali Polskich rozpocznie się w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem w sobotę, 24 lipca i potrwa do środy, 28 lipca. Każdego dnia o 18.00 prezentować się będą zespoły góralskie z różnych stron Polski oraz czeskiego Zaolzia. Nasz region reprezentować będzie sześć zespołów: Kóniokowianie z Koniakowa, Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Koniaków z Koniakowa, Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej i Grojcowianie z podżywieckiego Wieprza.
– W ciągu pięciu dni widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, Zielone Świątki czy wesela – zachęca Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Z kolei Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, podkreśla, że festiwal jest niezwykle cenny dla zachowania i popularyzacji kultury ludowej naszego kraju.
– Na scenie możemy zobaczyć zwyczaje górali polskich z różnych regionów. Na scenie pojawią się nie tylko górale żywieccy i śląscy, ale także między innymi podbabiogórscy, podhalańscy, łąccy czy sądeccy. W czasie festiwalu zespoły muszą zaprezentować specjalny program, który oceniany jest przez jury. Najlepszy zespół otrzyma Złote Żywieckie Serce. Za kolejne miejsca przyznawane są odpowiednio serca srebrne i brązowe – mówi dyrektor Marek Regel, który dodaje, że w tym roku wśród współorganizatorów pojawił się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Dodatkowo w sobotę, 24 lipca, po części konkursowej na scenie będzie można zobaczyć galowy koncert orkiestry festiwalowej 15. Spotkań Puzonowych Żywieckiego Suwakowania. Z kolei w niedzielę, 25 lipca, na zakończenie dnia, poza konkursem, wystąpi Ziemia Żywiecka z Żywca.
W kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami około 170 uczestników zaprezentuje się na scenie na żywieckim Rynku od soboty, 24 lipca, do środy, 28 lipca.
Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Żywieckich Serc w obu konkursach poznamy podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia o 18.00 w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem.
W tym roku imponująca jest także łączna pula nagród w Festiwalu Folkloru Górali Polskich, która wynosi aż 100 tys. zł. Warto podkreślić, że tuż po zakończeniu części finałowej na scenie w koncercie „Muzyka gór” zobaczymy połączone siły kapel: Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego.
Wstęp na Festiwal Folkloru Górali Polskich, podobnie jak na wszystkie koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jest bezpłatny.
Organizatorzy planują przeprowadzenie telewizyjnej relacji z 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich na żywo w internecie. Będzie ją można zobaczyć poprzez strony http://www.tkb.art.pl i http://www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej.
Ja szczepiłam się, kiedy były kolejki. Teraz nie ma problemu. Tylko nie przesadzajmy, za chwilę szczepić będą przed wejściem do publicznego WC.
Ale nic nie ma mowy czy zaszczepić się można.
Ile można apelować że można a nawet trzeba.
Nie o apelowanie chodzi lecz o skorzystanie z koncentracji ludzi.
sugerujesz taką łapankę po otoczeniu przez kordon felczeròw może? Byłoby to coś!
Nic o łapance nie powiedziałam ani o koncentracji felczerów.
Halo G. i K., dziewczęta ..kto Was tak nakręcił?? Reprymenda się należy: zrozumcie że w seryjnych już nastrzykach mas niwiadomoczym nie chodzi wprost o jakieś tam, czyjeś zdrowie ? No i uwaga, bo przez szczepienie i ulgi po strachu można się uzależnić! Kontakt z tym i z setką innych wirusòw miała w swoim życiu już pewno większość populacji, jutro i za rok będą następne a od radzenia sobie z nimi była zawsze immunologia, ktòrą, patrząc na wytyczne cynikòw zarządzających “pandemią” – systemowo w populacji się osłabia (permanentna dezynfekcja, zakażanie od maseczek, stres, izolacja, ograniczenie perspektyw, dostępu do op.zdrow., brak ruchu… Czytaj więcej »
Dziewczęta słuchają mądrych chłopców. Na Olimpiadzie są głupcy? Po co te maseczki, dlaczego Świątek grała przy pustych trybunach? – biznes strachu? Oczywiście, że nie jest normalnie, dziewczęta to widzą. Otwieranie nowych oddziałów covidowych to biznes strachu? Dziewczęta się nie znają na biznesie stąd też pytajniki a strach niestety jest bez biznesu dla dziewcząt.