Profesjonalny gaming nie zawsze wymaga komputera z najwyższej półki lub konsoli ani najlepszej jakości ekranu. Rynek gier mobilnych ciągle się rozwija – obecnie można znaleźć wiele tytułów, które są już określane mianem e-sportowych. Do rywalizacji wystarczy tylko smartfon. Wśród produkcji wyróżnia się gry MOBA, strzelanki, karcianki i nie tylko. Czy można zostać profesjonalnym mobilnym graczem i jak duży jest e-sport na smartfonach?
Turnieje, zawody, mistrzostwa, czyli skala e-sportu na smartfonach
Gry mobilne na smartfony zaczynają coraz bardziej przypominać pełnoprawne produkcje znane z konsol czy komputerów. Bez problemu można znaleźć tytuły, gdzie rywalizacja z innymi graczami jest podstawą rozgrywki. E-sport na telefonie również się rozwija – są organizowane różnego rodzaju zawody i turnieje, gdzie zmagają się gracze z całego świata. Pule nagród niektórych wydarzeń przekraczają nawet te, które są w tradycyjnym sporcie.
Warto wiedzieć, że można znaleźć też propozycje międzyplatformowe. Takie e-sportowe gry nie biorą pod uwagę tego, jakiego sprzętu używasz. „Teamfight Tactics” (popularny tryb w „League of Legends”) to przykład produkcji dostępnej również na smartfony, więc gracze mogą bez problemu rywalizować między sobą, niezależnie od platformy.
Telefon niemal zawsze masz przy sobie – gra jest więc stale pod ręką, niezależnie od miejsca. To największa zaleta mobilnej rozgrywki, także tej e-sportowej. Należy jednak pamiętać, że skala profesjonalizmu jest zbliżona do tej znanej z konsol i komputerów. By móc rywalizować z najlepszymi, konieczne są długie godziny treningu oraz niemal perfekcyjna znajomość danej gry.
W co grają profesjonalni gracze na smartfonach?
Wybór tytułów jest naprawdę szeroki, przy czym warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze gry. Najbardziej rozbudowaną stronę e-sportową, jeśli chodzi o produkcje mobilne ma PUBG, „Fortnite”, „Wild Rift”, TFT, „Clash Royale” i „Pokemon Go”. Oczywiście to nie są jedyne opcje do wyboru, a kolejnych tytułów ciągle przybywa.
Warto wiedzieć, że granie na smartfonie wymaga zupełnie innych umiejętności niż na komputerze lub konsoli. Sterowanie bardzo się różni, dotyczy to jednak głównie pierwszoosobowych, czy też trzecioosobowych tytułów, gdzie rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Do takiej gry po prostu trzeba się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o produkcje, gdzie szybkość nie jest tak istotna – należy tylko mieć na uwadze to, że ekran smartfona jest dość mały, choć korzystać można również ze znacznie większego tabletu (co wykorzystuje zdecydowana większość profesjonalnych graczy).
Początek kariery e-sportowca, zwłaszcza w przypadku gier mobilnych, jest dość trudny. Proces treningu zajmuje naprawdę dużo czasu – szczególnie gdy dany tytuł istnieje na rynku od dawna, konkurencja może być ogromna. Ten segment e-sportu będzie jednak stale rozwijany. Rywalizacja na urządzeniach mobilnych stała się tak popularna głównie przez łatwy dostęp. Smartfon ma po prostu każdy – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zostać profesjonalnym graczem.