„Narodowe Czytanie”, ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP, znów zawita nad Olzę. Organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia, zaplanowanego na 4 września, jest Biblioteka Miejska w Cieszynie. Na tapecie znalazł się dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o 10.00 w parku Pokoju, a nie jak zwykle na ulicy Głębokiej, gdyż jest ona obecnie remontowana. Będzie można obejrzeć m.in. fragment spektaklu w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, a także wysłuchać dwóch wykładów tematycznych: „Dulszczyzna – czy Dulscy są wśród nas?” Joanny Gawlikowskiej i „Gabriela Zapolska – kobieta łamiąca tabu i konwenanse” Katarzyny Słupczyńskiej. W programie są także warsztaty plastyczne dla dzieci. Motywem przewodnim Narodowego Czytania w Cieszynie będzie tradycyjnie głośne czytanie przez mieszkańców fragmentów wskazanej przez prezydenta lektury.
– Na 14.00 zapraszamy mieszkańców do sali konferencyjnej w naszej bibliotece na rodzinne warsztaty kulinarne „Co jadali nasi pradziadowie?”, podczas których będziemy przyrządzać potrawy kuchni mieszczańskiej z początków XX wieku. Przewodniczką po kuchni polskiej będzie Anna Maksymowicz z Muzeum Rozproszonego w Łodzi – mówi Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na kulinarną przygodę można odebrać przed imprezą w oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przy ulicy Głębokiej 15.
– Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Do słuchania, gotowania, a nade wszystko do głośnego czytania dramatu Zapolskiej, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowsko odmalowane postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Na odważnych czytelników lektury czekać będą atrakcyjne nagrody i upominki – zachęca Izabela Kula.