Kilkanaście minut po 9.00 w Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie, zabrzmiały hymny Polski i Republiki Czeskiej. Następnie Chór „Canticum Novum” pod batutą Leszka Kaliny zaśpiewał „Gaude Mater Polonia”. W ten sposób rozpoczął się XXIV Zjazd Delegatów PZKO. Bierze w nim udział blisko 140 delegatów i zaproszeni goście z obu stron Olzy.
Prezes ustępującego zarządu głównego, Helena Legowicz przedstawiła sprawozdanie z działalności w minionej kadencji. Obecnie Polski Związek Kulturalno-Oświatowy skupia 78 kół oraz kilka sekcji, klubów i zespołów. Do jej wystąpienia odniósł się Jan Ryłko, pomysłodawca utworzenia Muzeum Zaolzia, którego nie udało się powołać. Jego zdaniem, to wina obecnego zarządu. On sam nie zamierza rezygnować z dalszych działań w tej sprawie. Po krótkiej dyskusji ustępujący zarząd PZKO, zdecydowaną większością głosów, otrzymał absolutorium.
Zakończono przyjmowanie kandydatów na prezesa PZKO w nowej kadencji. Na tablicy widniały nazwiska Heleny Legowicz i Jana Ryłko, który jednakże nie sygnował tego swoim podpisem. Jedynym kandydatem była zatem Helena Legowicz.
Głos oddano gościom. Wypowiadali się m.in. Lubomír Zaorálek – minister kultury Republiki Czeskiej, Kazimierz Ujazdowski – senator RP, Jerzy Cienciała – senator RC, Izabella Wołłejko-Chwastowicz – konsul generalna RP w Ostrawie, Stanisław Folwarczny – wicehetman województwa morawsko-śląskiego i posłanka RC Pavla Golasowska.
Po wybraniu prezesa, nastąpi wybór składu Zarządu Głównego PZKO i Komisji Rewizyjnej.
Aktualizacja
Głosowanie zakończone, głosy policzone. Prezesem w kolejnej kadencji będzie Helena Legowicz, która otrzymała 126 ważnych głosów. Poinformował o tym Dariusz Branny, przewodniczący Komisji Skrutacyjnej.
Wybrano też Zarząd Główny PZKO, w składzie: Marek Bartnicki, Petr Chroboczek, Adam Farny, Marian Jochymek, Adam Kolasa, Stanisław Kołek, Gabriel Kopeć, Andrzej Suchanek, Halina Szczotka, Lucyna Škňouřil. Komisję Rewizyjną tworzą: Halina Zawadzka, Bohdan Prymus, Wiesław Wania, Zbigniew Franek, Tomasz Kostka.
.
Trzeba dokończyć: ilu głosowało, ile głosów nieważnych przy ważnych, ile głosów przeciw. Zagłosowano na prezesa starego a głosowanie na jednego kandydata to nie wybór.
Tam jest tłum bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności pandemicznej. A w innych miejscach np. urzędnicy pouzbrajani po zęby i od petentów wymagane są obostrzenia.