Już po raz 22. odbędzie się w Istebnej spotkanie zaduszkowe poświęcone pamięci wybitnych górali. W muzycznej oprawie zaprezentowane zostaną sylwetki trzech osób. Tym razem będą to same panie, w sposób wyjątkowy zasłużone dla Beskidów.
Zaduszki Istebniańskie, organizowane przez Muzeum i Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha, gminę Istebna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, odbędą się 2 listopada, tym razem w Karczmie Olza w Istebnej. Początek spotkania o 17.00. Wspominana będzie Zuzanna Gembołyś, o której opowie Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle. Przywołana zostanie również postać Zuzanny Kawulok, o której słowem podzieli się Janusz Macoszek, kustosz Chaty Kawuloka w Istebnej. Górale chcą wspomnieć też Urszulę Gruszkę, o życiu której opowiedzą przedstawiciele Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. W ramach spotkania odbędzie się także koncert muzykantów z Trójwsi Beskidzkiej.
Na III Skoczowskie Zaduszki zaprasza z kolei Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Wspominane będą dwie postaci, które w sposób szczególny wpisały się w historię grodu pod Kaplicówką. Będą to Jan Marek, żyjący w latach 1931-2021 rolnik, działacz społeczny, sportowiec, oraz Jerzy Kozieł – 1938-2016 – działacz związkowy i turystyczny. W spotkaniu, które zaplanowano na 2 listopada o 18.00 w Teatrze Elektrycznym, weźmie udział rodzina, bliscy, koledzy i znajomi wspominanych skoczowian. Nie zabraknie również akcentu artystycznego. Będzie można posłuchać występu zespołu instrumentalnego „Nivel”, tworzącego autorskie interpretacje tradycyjnych pieśni różnych krajów.
Które postaci są ważniejsze?, te we wspomnieniach Muzeum i Stowarzyszenia Wałacha z przyległościami czy te we wspomnieniach MCK?