Aqua SA i Akademia Techniczno-Humanistyczna dają przykład wszechstronnej współpracy środowiska naukowego i praktyków, zarządzających firmą o strategicznym znaczeniu. W tym roku kulminacją wspólnych przedsięwzięć była Konferencja Naukowo-Techniczna „Nauka – Technologia – Środowisko” pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, która ściągnęła do hotelu „Stok” w Wiśle najważniejszych ludzi związanych z branżą wodno-kanalizacyjną i wspierających ich naukowców z całej Polski.
Wymiana doświadczeń
Konferencję otworzył dr Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA w Bielsku-Białej. Powitał licznie zebranych gości, życzył im owocnych obrad i podkreślił, jak ważna jest współpraca całego środowiska.
– Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń ludzi nauki oraz specjalistów i praktyków, a przeprowadzone dyskusje pozwolą spojrzeć z innej perspektywy na istniejące problemy, szczególnie te dotyczące inżynierii środowiska. Śmiem twierdzić, że konferencja zaowocuje mnogością pomysłów i nowych rozwiązań – mówił z kolei dr hab. inż. Krzysztof Brzozowski, profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej, prorektor ds. nauki i współpracy zewnętrznej uczelni.
Na konferencji nie mogło zabraknąć członków Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. W działaniach tej organizacji uczestniczy i Aqua SA. Pracami koła bielskiej spółki kierują prezes Magdalena Kóska-Wolny i wiceprezes Dariusz Dzida. W imieniu Zrzeszenia, z gośćmi przywitała się Małgorzata Duma-Michalik, prezes krakowskiego oddziału. – Gratuluję pomysłu i tytułu konferencji. To trzy tematy, które leżą u podstaw naszego Zrzeszenia – zauważyła. – Prowadzimy działalność edukacyjną, szkoleniową i integracyjną, łącząc naukę z praktyką. Ściśle współpracujemy z kołem przy Aqua SA w Bielsku-Białej, które jest jednym z najprężniej działających w naszym oddziale. Bardzo dziękuję za tę współpracę – dodała Małgorzata Duma-Michalik.
Ważne tematy, żywe dyskusje
Pieczołowicie przygotowana przez Aqua SA i ATH konferencja bez trudu zaangażowała gości do aktywnego uczestnictwa. Żywo dyskutowano i dzielono się wartościowymi doświadczeniami. Już na początku prym w tym wiedli między innymi prezes bielskiej spółki wodociągowej i Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Tematy wykładów nie tylko poruszały złożone kwestie techniczne, związane z funkcjonowaniem i unowocześnianiem wodociągów i kanalizacji. Już wykład inauguracyjny profesora Mariusza Dudziaka dotyczył „Substancji aktywnych biologicznie w ciele człowieka”. Wiele miejsca poświęcono rozwiązaniom o wielkim znaczeniu ekologicznym. Anna Gelner i Mariusz Jurzak mówili o innowacyjnej technologii oczyszczania ścieków na przykładzie uruchomionej przez Aqua SA instalacji deamonifikacji. Bożena Mrowiec z kolei przybliżyła problem występowania mikroplastiku w ściekach i osadach ściekowych. Obrady dowodziły też, że branża nadąża za wyzwaniami, które stawiane są przed nią także w innych kwestiach. Wyjątkowo dużo rozprawiano na przykład o wyzwaniach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem w dobie pandemii czy złożonych przepisach i wzajemnych relacjach z zakresu RODO i prawa pracy.
W przerwach między poszczególnymi sesjami uczestnicy udawali się do przestronnej sali, w której swe najnowsze rozwiązania techniczne prezentowali liczni wystawcy z branży wodno-kanalizacyjnej, a jednocześnie sponsorzy, dzięki którym zbilansował się koszt ogólnopolskiej konferencji.
Modelowe partnerstwo
Przypomnijmy, że 20 stycznia 2020 roku Aqua SA podpisała umowę o współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Umowa otworzyła płaszczyznę do realizacji wspólnych projektów obu podmiotów, choć te były rozwijane na niektórych polach już wcześniej. Współpraca obejmuje m.in. wspieranie celów edukacyjnych i badawczych uczelni, budowanie platform współpracy między środowiskiem biznesu i nauki oraz wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych. Pierwszym efektem współpracy było prowadzenie, od października roku akademickiego 2019/2020, przez specjalistów i praktyków z Aqua SA zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska. Ostatnim sukcesem tego współdziałania była właśnie ogólnopolska konferencja.
Głos Aqua SA
– Dla nas wspieranie nauki i czerpanie z jej osiągnięć jest niezwykle ważne. Wspieramy studentów, wykładowców i profesorów w ich badaniach, bo później sami korzystamy z ich pracy. Postęp dokonuje się właśnie dzięki nauce, więc trudno, by go nie wspierać, a potem oczekiwać rozwoju nowoczesnych technologii, zmian w ochronie środowiska i lepszego życia dla nas wszystkich – podkreśla kierujący bielską spółką Krzysztof Michalski.
Jednocześnie prezes wylicza obopólne korzyści. – Akademia Techniczno-Humanistyczna ma znakomity Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska, gdzie pracuje się między innymi nad nowymi materiałami biotechnologicznymi, nowymi sposobami oczyszczania ścieków i sposobami likwidacji mikroplastiku. Nauka to nie hipermarket, że się wchodzi, bierze się z półki produkt i się go stosuje. To wymaga czasu i badań oraz tego, by naukowcy mogli weryfikować swoje projekty u nas, w praktycznym zastosowaniu. To przyczynia się do postępu i obopólnych korzyści – wskazuje Krzysztof Michalski. – Dla nas istotne jest to, że przygotowujemy sobie kadry. Studenci mogą na nas liczyć i szybko zdobywać nowe umiejętności, korzystając z możliwości Aqua SA, niejako pracując na żywym organizmie. Z naszej perspektywy najważniejsze jest zaszczepienie pewnego entuzjazmu w człowieku. Wtedy staje się w pełni wartościowym pracownikiem, gdy chce się zaangażować, poznawać, uczyć i coś stworzyć. Taką organizację staramy się budować i to się udaje. Przychodzą do nas ludzie nie tylko świetnie wykształceni, ale i z wielką pasją. Z ATH współpracujemy już od kilku lat i będziemy to rozwijać – dodaje.
Prezes Aqua SA objaśnia znaczenie takich konferencji, jak ta w Wiśle. – Jest ona pewnego rodzaju podsumowaniem rozmaitych tematów ważnych dla polskich wodociągów. Przyjeżdżają tu najważniejsi ludzie z branży z całego kraju. A ta branża ma właśnie taką specyfikę, że wymienia się doświadczeniami, technologiami, informacjami. Staramy się więc podążać za trendami i poszerzać swoją wiedzę. Jednym z przykładów rozwoju jest choćby automatyczne zbieranie danych z liczników. Mamy nowoczesne rozwiązania monitorujące sieć pod każdym względem i zapobiegające awariom. Rozbudowujemy wodociągi i kanalizację, myśląc strategicznie, nawet o kilkanaście lat do przodu, umożliwiając szybki rozwój miasta i regionu. A konferencja to też okazja do ugruntowania naszej pozycji, prezentacji osiągnięć i metod naszej pracy – puentuje Krzysztof Michalski.
Głos ATH
– We współczesnym świecie takie konferencje – umożliwiające spotkanie się i wspólną dyskusję przedstawicielom nauki oraz przemysłu – stały się już standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie rozwój gospodarczy czy ekonomiczny. Są niewątpliwie doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku naukowego czy nowoczesnych procedur badawczych, stając się równocześnie najprostszym sposobem na poszerzenie wiedzy związanej z praktycznym ich wykorzystaniem. W przypadku naszej konferencji dotyczyło to branży wodno-kanalizacyjnej oraz tematów związanych z problemami inżynierii środowiska – mówi dr hab. inż. Jacek Nowakowski, profesor i rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Rektor ATH przypomina, że specjaliści i praktycy z Aqua SA od roku akademickiego 2019/20 prowadzą zajęcia dydaktyczne na kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska, których tematem są różne aspekty zarządzania w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych, a także możliwości technologiczne wykorzystywane w procesach oczyszczania ścieków i uzdatniania wody. Efektem współpracy jest również realizacja prac dyplomowych przez studentów ATH w obiektach Aqua SA lub z wykorzystaniem danych, którymi dysponuje to przedsiębiorstwo, dotyczących na przykład efektywności wybranych procesów. – Pokłosiem wspólnych działań była także zakończona właśnie konferencja. Po stronie ATH głównym organizatorem była Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska. Warto dodać, że planowane są już kolejne tego typu spotkania. Trwają również rozmowy odnośnie możliwości realizacji wspólnego projektu badawczo-rozwojowego, którego efektem byłoby usprawnienie funkcjonujących już procesów technologicznych – zarówno w aspekcie oczyszczania ścieków, jak i uzdatniania wody – zdradza profesor Jacek Nowakowski.
Rektor przybliża ponadto znaczenie współpracy dla rozwoju Bielska-Białej i okolicznych miejscowości. – Działanie w tym samym regionie społeczno-gospodarczym przynosi obu partnerom zauważalne i wymierne korzyści. I tak, kształcenie przez Akademię przyszłych inżynierów w ścisłej współpracy z Aqua SA przyczynia się bezpośrednio do wyposażenia ich w niezbędną wiedzę i praktyczne umiejętności. To z kolei podnosi znacząco ich wartość na rynku pracy, a pośrednio – wzmacnia także prestiż i znaczenie ATH w regionie. Spółka Aqua obsługuje kluczowe z perspektywy mieszkańca obszary funkcjonowania nowoczesnego miasta. Stąd każda możliwość wykorzystania aktualnych wyników badań czy wdrożenia innowacyjnych rozwiązań ma znaczący wpływ nie tylko na optymalizację działania samego zakładu, ale również na naszą zwykłą codzienność – objaśnia profesor Jacek Nowakowski.
Głos Ratusza
Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej mówi, że z satysfakcją obserwuje współpracę największej publicznej uczelni w regionie z prężnym Wydziałem Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska oraz spółki Aqua, która dba o to, by dostarczać wodę najwyższej jakości, co jest podstawą funkcjonowania człowieka. – Pokazał to już, wraz ze złożonością tej materii, inauguracyjny wykład – mówi przedstawiciel władz Bielska-Białej. – Dlatego ta współpraca Aqua SA i ATH jest tak pożądana. Wszyscy też powinniśmy dbać o rozwój naszej uczelni wyższej, która ma wpływ na nasze miasto i jego przyszłość. Absolwenci wzbogacają nasz region choćby pod względem wpływu na rynek pracy. Cieszę się, że taka współpraca nastąpiła. Doceniamy ją, o czym świadczy patronat prezydenta Jarosława Klimaszewskiego nad tym wydarzeniem. Czekaliśmy na tę konferencję już od 2019 roku, ale wszyscy wiemy, że plany pokrzyżowała nam pandemia – dodaje.
Przemysław Kamiński docenia wystawców, którzy zaprezentowali w Wiśle najnowsze rozwiązania technologiczne, a także niezliczone rozmowy i wymianę doświadczeń, tak cenne dla branży: – Można tu porozmawiać w gronie ekspertów, naukowców i firm, które pokazują nowe pomysły i propozycje modernizacyjne.
Zastępca prezydenta docenia działalność bielskiej spółki wodociągowej. – To firma, z większościowym kapitałem miasta, która jednak ma wielkie znaczenie regionalne. Funkcjonowanie miasta zależy od niej w dużym stopniu i mogą nas tylko cieszyć jej dodatkowe inicjatywy, związane choćby ze wspieraniem uczniów, kultury i nauki. Bo do tego, że mamy najlepszą wodę, a miasto zostało niemal w całości skanalizowane, zdążyliśmy się już przyzwyczaić – stwierdza Przemysław Kamiński.