Każdy doskonale widzi, ile każdego dnia produkujemy odpadów. Szacuje się, że przeciętny Polak wytwarza ich ponad 350 kg w ciągu roku. Wystarczy zrobić prosty eksperyment – idąc do sklepu zwróćmy uwagę, ile będzie wyprodukowanych śmieci z produktów, które zakupimy. Ich liczba może zaskoczyć! Czy więc można jakoś temu zaradzić?
Oczywiście warto i zaleca się wdrożyć zasady Zero Waste, które mają nas doprowadzić do tego, że będziemy ograniczać wytwarzanie odpadów. One z kolei wypływają z Hierarchii postępowania z odpadami. Na jej pierwszym miejscu znajduje się zapobieganie powstawaniu odpadów. To jest najbardziej pożądany sposób postępowania. Choć segregacja jest bardzo ważna, nie jest ona jednak na pierwszym miejscu. To od mojej decyzji podjętej np. podczas zakupów będzie zależało, ile odpadów wytworzę! Czy wezmę kolejną reklamówkę, czy wykorzystam wielorazową torbę! Choć są to małe kroki, mogą prowadzić do konkretnej zmiany postępowania. Kolejnym etapem w hierarchii jest przygotowanie do ponownego użytku – czyli naprawiam, jeżeli jest to możliwe, oddaję niepotrzebne, ale przydatne innym rzeczy, przerabiam rzeczy, tak aby służyły mi jak najdłużej. Dopiero na trzecim miejscu znajduje się segregacja i recykling, czyli dbanie o to, aby jak najwięcej surowców pochodzących z odpadów mogło zostać przetworzonych. A dbanie o to zaczyna się „u źródła” czyli w domu. I można powiedzieć, że na te trzy pierwsze, najważniejsze sposoby ma wpływ każdy z nas.
Dopiero w tym momencie do procesu zostają dołączone specjalistyczne firmy, które zajmą się profesjonalnym recyklingiem lub innymi procesami odzysku. W niektórych odpadach zgromadzone jest mnóstwo energii, która wytwarzana jest w procesie kontrolowanego termicznego przetworzenia. Dlatego mówimy, że niektóre odpady są wysokokaloryczne. A ich bezpieczne spalenie w specjalnie przygotowanych do tego spalarniach, pomoże wytworzyć energię cieplną i elektryczną. Najmniej pożądanym sposobem i takim, od którego się odchodzi, jest unieszkodliwianie odpadów poprzez ich składowanie. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ odpady deponowane w ziemi rozkładają się setki, a nawet tysiące lat, uwalniając do środowiska niebezpieczne odcieki i gazy, które niekontrolowane i niezabezpieczone, stanowią zagrożenie dla środowiska i ludzi.
Zatem działajmy zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami!