Laminator to praktyczne i popularne urządzenie, powszechnie wykorzystywane w szkołach, księgarniach, punktach ksero i biurach. Nowoczesny laminator sprawdzi się również jako zakup do domu. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego rodzaju sprzęt?
Laminator to urządzenie służące do szybkiego oprawiania w folię dokumentów, fotografii, dyplomów albo materiałów reklamowych. Dzięki temu dokumenty cechują się wysoką odpornością na zniszczenia spowodowane np. zalaniem, rozdarciem czy zagięciem.
Laminator na zimno czy na gorąco?
Wyróżnia się dwa główne rodzaje laminatorów: urządzenia laminujące na gorąco oraz na zimno, choć niektóre modele pozwalają na pracę w obu tych wariantach.
Laminatory pracujące na gorąco wykorzystują wysokie temperatury w procesie laminacji. To sprawia, że czas wykonania oprawy może być nieco dłuższy niż w przypadku modelu pracującego na zimno. To ważny czynnik w sytuacji, gdy firma laminuje często i dużo dokumentów, co przekłada się na czas pracy. Ponadto po zalaminowaniu na gorąco dokumentu należy odczekać kilka chwil, aby folia wystygła. W modelach laminujących na zimno nie trzeba czekać na ostygnięcie materiału.
Format laminatora
Drugim ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie, jest jego format. Wyróżnia się dwa rodzaje laminatorów: w rozmiarach A4 i A3. Wiele osób poszukuje urządzeń A5, ale należy zaznaczyć, że takich sprzętów po prostu nie ma. W takim przypadku warto jednak zakupić folię do laminacji w tym formacie, a następnie umieścić ją w urządzeniu A3 bądź A4.
Laminatory A3, czyli w największym formacie, to szczególnie polecany wybór do punktów ksero oraz innych miejsc, gdzie konieczne jest częste laminowanie materiałów o różnych wymiarach, również tych największych. Laminator A4 sprawdzi się z kolei do laminowania standardowych dokumentów, prezentacji, dyplomów i podobnych materiałów.
Grubość folii laminującej
Niezbędnym materiałem wykorzystywanym w procesie laminowania jest odpowiednia folia. Jej grubość jest podawana w mikronach. Wyróżnia się rozmaite rodzaje folii, różniące się między sobą grubością. Co istotne, każdy model laminatora biurowego ma przypisywane konkretne wymiary i grubości folii, jaką można w nim wykorzystać. Folia do laminowania powinna być zatem dopasowana do posiadanego modelu urządzenia, a także do sztywności dokumentu, jaki chcemy otrzymać.
Czas laminowania
Warto też wziąć pod uwagę czas potrzebny na laminację dokumentu. Wartość ta jest wyrażana zazwyczaj w mm/min. i jest wskazywana przez producenta w opisie urządzenia. Parametr ten informuje o szybkości czasu pracy sprzętu. Im jest on wyższy, tym prędzej urządzenie zalaminuje dokument.
Dodatkowe funkcje
Laminatory biurowe to nowoczesne urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, co wpływa na użyteczność sprzętu. Dobrze, aby laminator posiadał m.in. sygnały dźwiękowe lub świetlne, które informują o przebiegu pracy urządzenia, intuicyjny panel sterowania oraz inne dodatkowe funkcjonalności i opcje, dzięki którym korzystanie z danego modelu będzie przyjemniejsze i łatwiejsze.