Nie każdy z nas chce lub może mieć własne mieszkanie. Wynajem to rozwiązanie, które często wybierają młodzi ludzie. Nie tylko ze względów finansowych.
Przedstawiciele młodego pokolenia nie chcą przywiązywać się do jednego miejsca zamieszkania. Za to chętnie je zmieniają, gdy pojawia się korzystna oferta zatrudnienia lub nauki w innym mieście, a nawet kraju. Dlatego decydują się na wynajem, bo oferuje im wolność wyboru miejsca, w którym żyją i pracują.
Jak najemca może zadbać o swoje interesy?
W wynajmowanym mieszkaniu najemca przechowuje swoje rzeczy. Co w sytuacji, gdy dojdzie do szkody w mieszkaniu i ulegną one zniszczeniu lub najemca padnie ofiarą kradzieży z włamaniem? Właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie za zniszczenia powstałe w jego mieszkaniu. Co z majątkiem najemcy? Aby uniknąć strat i ewentualnego sporu z wynajmującym, najemca może się ubezpieczyć.
Indywidualne ubezpieczenie OC najemcy to nowy produkt w ofercie towarzystw. Czym się charakteryzuje? Jest to polisa, która chroni majątek ruchomy osoby, która wynajmuje mieszkanie. Takim ubezpieczeniem objęte są nie tylko rzeczy, które stanowią jego własność, lecz także sprzęt wypożyczony i służbowy. Jeśli szkoda powstała, gdy w mieszkaniu przebywały inne osoby, wówczas również ich straty brane są pod uwagę podczas wypłaty odszkodowania.
Wynajem – co trzeba o nim wiedzieć?
Mieszkanie wynajmujemy na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy najemcą a właścicielem mieszkania. Wynajmujący oddaje do użytkowania lokal za ustaloną w umowie opłatą. Najemca ma prawo nim dysponować w wygodny dla siebie sposób, ale z poszanowaniem własności wynajmującego.
Zasady są bardzo proste – najemca mieszka w wynajętym mieszkaniu i ma obowiązek o nie dbać oraz przestrzegać norm społecznych i prawnych. W takiej sytuacji wynajmujący nie ma prawa ingerować w użytkowanie mieszkania. W większości przypadków tak właśnie się dzieje. Sytuacja komplikuje się, gdy w wynajmowanym mieszkaniu dojdzie do szkody lub strony umowy nie będą wywiązywać się należycie ze swoich obowiązków.
Wynajmujący bardzo często korzystają ze wzorów umów, które niestety nie zabezpieczają obu stron. Są to proste i bardzo ogólne dokumenty, których zapisy nie zawsze pozwalają rozwiązać powszechne problemy związane z wynajmem. Warto zwrócić na to uwagę i przygotować bardziej szczegółowy dokument. W przeciwnym razie wszystkie kwestie sporne będą rozstrzygane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, których interpretacja zawsze jest jednoznaczna.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór ubezpieczenia najemcy, które zawiera też pakiet OC w życiu prywatnym. Dzięki temu w sytuacji, gdy dojdzie do nieumyślnego zniszczenia mienia w wynajmowanym mieszkaniu, ubezpieczyciel weźmie na siebie koszty naprawienia szkody. OC w życiu prywatnym to dobre rozwiązanie dla najemcy. Gdy dojdzie do zdarzenia, którego skutki odczują również sąsiedzi, wówczas nie będzie kłopotu z usunięciem szkód. Nie jest to kosztowna forma zabezpieczenia swoich interesów, na taką polisę stać większość młodych, pracujących osób.
Zamiast wynajmować i płacić właścicielowi, młodzi dobrze myślą i biorą kredyt, spłacają raty już za własne mieszkanie.To jest sposób na “dobrze wynajęte mieszkanie”, co swoje to swoje.
przy tej inflacji kredyt? to samobójstwo
samobójcami musimy być w wielu innych miejscach, jak żyć?
wynajmą mieszkanie a potem są problemy żeby to mieszkanie opuścili, nawet gdy jest orzeczenie sądu że mają mieszkanie opuścić tego nie zrobią i nie ma mowy żeby ich siłą wyrzucić