Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Specjalistyczne usługi okulistyczne dla psów — diagnostyka i leczenie. Owrzodzenie rogówki

Dbanie o zdrowie czworonożnych pupili to niezwykle istotne zadanie dla każdego, kto chce dobrze zaopiekować się swoim pupilem. Żeby dobrze wypełniać swoje obowiązki, konieczne jest szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia. W końcu pies nie jest w stanie wprost wyrazić, że coś jest nie tak.

Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie stanu oczu kotów i psów. Do najczęściej występujących schorzeń jest wrzód rogówki oka. Pod żadnym pozorem nie powinno się ignorować objawów, do których należą uszkodzenia oka, mrużenie i pocieranie. W końcu niezaleczony wrzód może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla pupila — na przykład całkowitej utraty wzroku.

Więcej o owrzodzeniu rogówki

Jest to, ujmując to prościej, stan zapalny w przednim odcinku oka, a konkretniej w rogówce. Dla zwierzaka oznacza to sporo bólu i duży dyskomfort. Psy bardzo często odnoszą uszkodzenia rogówki, bo to ona jest najbardziej narażona na uszkodzenia (rany, otarcia czy nawet oparzenia).

Wyróżnimy przynajmniej kilka rodzajów owrzodzenia rogówki, które różną się ze względu na głębokość. Najmniej zaawansowanym wrzodem jest tak zwana nadżerka, które obejmuje jedynie powierzchnię nabłonka. Dalej mamy wrzód powierzchniowy, który wiąże się z zupełnym zniszczeniem nabłonka.

Kolejny w kolejności będzie wrzód boksera, który oznacza uszkodzenie i ubytki całego nabłonka rogówki. Jeśli cała warstwa właściwa rogówki zostanie zniszczona, wówczas mówimy już o wrzodzie średnio głębokim lub głębokim zrębu.

Najgłębszym uszkodzeniem rogówki jest przepuklina blaszki granicznej, w której uszkodzenie rogówki jest rozległe na 90% grubości całości. Sięga ono aż do błony Descemeta i choć uleczalna, jest już ogromnie niebezpieczna dla zdrowia zwierzaka.

Tylko weterynarz pomoże

W przypadku wystąpienia dowolnych objawów, które mogą sugerować kłopoty z okiem, konieczne będzie natychmiastowe zawiezienie pupila do weterynarza. Sami nie będziemy w stanie zdiagnozować psa lub kota — takie sprawy powinno się powierzyć w ręce wykształconych specjalistów. To również oni mogą doraźnie pomóc pupilowi, a także długoterminowo rozwiązać jego problemy.

Podobnie jak człowiek, zwierzak zasługuje na opiekę lekarza-specjalisty, którym w tym przypadku jest okulista dla psa. Wykwalifikowany zespół okulistyczny kliniki będzie w stanie w odpowiednich warunkach, a także z zastosowaniem najnowocześniejszych metod, zająć się pupilem. Ratowanie oka jest w tym wypadku priorytetem, a czas (jak zwykle) może działać na niekorzyść zwierzaka. Badania okulistyczne są na szczęście bezbolesne i bezpieczne, więc nawet rutynowe kontrole nie okażą się bardzo uciążliwe. Oczywiście to nadal stresujące przeżycie dla pupila. Odpowiednio kompetentny weterynarz będzie w stanie jednak zminimalizować czynniki stresogenne i szybko dostarczy miarodajne wyniki.

Szukając psiego specjalisty, nie powinno się kierować tylko szczęściem i odległością od kliniki. Warto sprawdzić w sieci opinie o weterynarzach z okolicy i wybrać te osoby, które gwarantują największą jakość.

google_news