Wydarzenia Cieszyn

Zabytkowy mur naprawiony. Odkryto w nim fragmenty średniowiecznych naczyń

Fot. z archiwum UM w Cieszynie

Na podwórzu zabytkowej kamienicy przy ulicy Zamkowej 5 w Cieszynie zakończyły się roboty budowlane związane z naprawą muru oporowego. Fragment kamiennej budowli osunął się w marcu, a Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach nakazał jego remont.

Zakres wykonanych prac objął rozbiórkę istniejącego muru oporowego, a następnie wykonanie m.in. ław fundamentowych, muru oporowego z kamienia, izolacji przeciwwilgociowych, drenażu w obsypce żwirowej, odtworzenie istniejącego muru kamiennego, separację warstw gruntu geowłóknin i osadzenie studzienek kanalizacji deszczowej. W trakcie prowadzenia inwestycji zapewniono nadzór archeologiczny, a ponadto były prowadzone bieżące konsultacje ze służbami wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Fot. z archiwum UM w Cieszynie

Zrekonstruowany mur znajdował się pierwotnie w systemie obronnym zamku oraz miasta. Dokładniej należy go wiązać z zabudową bramy frysztackiej, powstałej zapewne w XV wieku. Przyjmuje się, że do 1552 roku istniał cały system obronny miasta wraz ze wszystkimi bramami u wylotu głównych dróg. Po tym czasie, w wyniku wojny trzydziestoletniej, kilku pożarów i nawet trzęsień ziemi, a przede wszystkim ze względu na rozbudowę miasta w XVIII wieku, mury straciły na swoim znaczeniu i zostały rozebrane. Materiał kamienny z ich rozbiórki został wykorzystany do budowy kamienic. Mur na ulicy Zamkowej pełnił funkcję oporową w stosunku do skarpy Góry Zamkowej do niego przylegającej, ponadto był tam ulokowany zadaszony budynek. Dlatego też nie podzielił losu pozostałych rozebranych murów obronnych. W trakcie prac ziemnych, ze skarpy przylegającej do muru, wydobyto fragmenty naczyń kuchennych należących do średniowiecznych mieszkańców Góry Zamkowej.

Łączny koszt realizacji zadania wyniósł ponad 166 tys. zł.

Fot. z archiwum UM w Cieszynie

google_news