To dość mało znany fakt historyczny, ale Maków Podhalański dwukrotnie stawał się stolicą powiatu makowskiego, którego obszar był powierzchniowo dużo większy niż obecnego powiatu suskiego.
Pierwszy raz Maków (drugi człon nazwy – Podhalański – dodano w 1930 roku) stał się siedzibą starostwa powiatowego w 1914 roku, ale na przeszkodzie tego, by powiat zaczął funkcjonować, stanął wybuch pierwszej wojny światowej. Po raz drugi, ale tym razem skuteczny, powiat makowski powstał 1 stycznia 1924 roku, a zadecydowała o tym ówczesna Rada Ministrów rozporządzeniem z 8 listopada 1923 roku. Powiat makowski stworzono z trzech ówczesnych okręgów sądowych: makowskiego (1 miasto i 10 gmin), jordanowskiego (1 miasto i 20 gmin – oba okręgi były częścią powiatu myślenickiego) oraz suskiego (1 miasto i 9 gmin – był częścią powiatu żywieckiego). W sumie w nowym powiecie znalazły się trzy miasta i łącznie 39 gmin, w tym m.in. nawet Ślemień. 30 listopada 1929 roku powiat powiększył swoje terytorium o trzy gminy: Chabówka, Ponice i Rdzawka z powiatu nowotarskiego. Ale już 23 lipca 1930 roku Rdzawka powróciła do powiatu nowotarskiego. Historycy podkreślają, że powstanie powiatu makowskiego przypadło na „złoty” okres w dziejach Makowa. Wtedy to miasto stało się niezwykle popularne jako ośrodek wczasowy. Zaczęły powstawać liczne wille i domy wczasowe na stokach pobliskich gór z przeznaczeniem do obsługi letników, a także turystów mniej zamożnych i kuracjuszy.
Z początkiem stycznia 1925 roku Ministerstwo Skarbu zdecydowało o powołaniu inspektoratu skarbowego w Makowie. W tym samym roku zakończono też elektryfikację miasta, którą rozpoczęto w 1923 roku, co było ogromnym skokiem cywilizacyjnym. Według danych z 1931 roku powiat makowski liczył 823 kilometry kwadratowe powierzchni (obecny powiat suski ma 685 km kw.) i zamieszkiwało go około 69 tysięcy osób. Sam Maków liczył ponad 4111 mieszkańców. Jednak nie wszystkim podobał się powiat makowski. Jak podają historycy, w Suchej i Jordanowie, czyli dwóch pozostałych miastach tego powiatu, dość mocno krytykowano ustanowienie stolicy powiatu w Makowie. Zwłaszcza okolice Suchej ciążyły do Żywca, który stanowił dla miasta nie tylko stolicę kulturową, ale również niezwykle ważny rynek zbytu. Do Rady Ministrów pisano również listy z krytyką powiatu makowskiego. Z początkiem lat trzydziestych wybuchł ogólnoświatowy kryzys, który, jak podkreślają historycy, w głównej mierze przyczynił się do tego, iż w grudniu 1931 roku Rada Ministrów zadecydowała, by z dniem 1 kwietnia 1932 roku zlikwidować powiat makowski. Część terenów tego powiatu przyłączono do obszarów powiatów wadowickiego, żywieckiego, myślenickiego i nowotarskiego. Sucha (od 27 listopada 1965 roku Sucha Beskidzka) trafiła do powiatu żywieckiego, Jordanów do powiatu myślenickiego, a Maków do powiatu wadowickiego (do 1956 roku). Potem od 1957 do 1975 roku i ponownie od 1999 roku Maków znalazł się w granicach powiatu suskiego.
***
Przy opracowaniu autor korzystał między innymi z informacji zawartych na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Makowie Podhalańskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także fragmentów prac Andrzeja Matuszczyka „Maków Podhalański i okolice: monografia turystyczno-krajoznawcza” oraz Marty Michałowicz-Kubal „Maków Podhalański w gminie i okolicy”.
Trzeba powołać nowe województwo Beszkidzke z powiatów Bielskiego i Żywieckiego oraz z ziemiami Wadowicką i Cieszyńska , wtedy odróżnimy się wreszcie od Hanysów i Krakusów!
o tym ,że trzeba to wielu gada ale nikt z tym nic nie robi
Żywiecczyzna to Małopolska
jakby dzisiaj był taki powiat to by go w całości przyłączyli do śląskiego a potem śląscy zdobywcy pisali by o Śląsku Makowskim ,tak jak teraz łżą o Śląsku Żywieckim. Stop kłamstwu śląskiemu