Julia Zawada z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie wywalczyła trzecie miejsce w Mistrzostwach w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych, które zorganizowano w ramach Śląskiego Święta Karpia w Pawłowicach.
O sukcesie uczennicy cieszyńskiego „Gastronoma” informowaliśmy już jesienią. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia poprosiliśmy Julię Zawadę, by zdradziła nam przepis, który zapewnił jej sukces. Być może ktoś z naszych Czytelników zdecyduje się nim zainspirować i zaserwuje swoim gościom kotleciki z karpia na konfiturze z czerwonej cebuli z pureé ziemniaczano-cytrynowym.
Do przygotowania kotlecików dla czterech osób potrzebne są następujące składniki: 500 g mięsa z karpia, jajko, pół bułki kajzerki, 150 ml mleka, 150 g migdałów w płatkach, 4 łyżki masła klarowanego oraz sól i biały pieprz do smaku. Do konfitury potrzebujemy: 400 g czerwonej cebuli (około trzy sztuki), 80 g brązowego cukru, 80 ml octu balsamicznego, 80 ml czerwonego wina wytrawnego, sól i pieprz do smaku. Z kolei składniki na pureé to: 600 g ziemniaków, 25 g masła, 50 ml mleka, cytryna, sól i biały pieprz do smaku.
Jak przygotować kotleciki? Karpia czyścimy, myjemy, usuwamy ości. Bułkę moczymy w mleku. Mięso z karpia siekamy nożem – tak jak na tatara. Namoczoną bułkę rozdrabniamy widelcem i łączymy z posiekaną rybą w misce. Dodajemy jajko oraz przyprawy. Starannie wszystko mieszamy na jednolitą masę. Formujemy kotleciki i obtaczamy je w migdałach. Na patelni rozpuszczamy masło klarowane i smażymy z każdej strony minutę. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Na blaszce rozkładamy papier do pieczenia, a na nim kładziemy kotleciki. Wkładamy je do piekarnika na 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy i układamy na talerzu. Cebule na konfiturę obieramy i kroimy w półplasterki. Następnie do garnka wsypujemy sam cukier i prażymy do momentu aż się rozpuści, nie mieszamy. Do rozpuszczonego cukru wrzucamy cebule i dopiero wtedy mieszamy. Smażymy 4 minuty, po czym dolewamy wino, ocet i przyprawy. Dusimy 15-20 minut. Zdejmujemy z palnika i mamy gotową konfiturę.
Jeśli chodzi o puree, ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Gdy już będą miękkie, odcedzamy i przeciskamy przez praskę. Do ziemniaków dodajemy mleko oraz masło. Ścieramy na tarce o małych oczkach skórkę z cytryny i wyciskamy z niej sok. Dodajmy do ziemniaków. Doprawiamy do smaku. Razem wszystko układamy na talerzu i dekorujemy plastrem cytryny. Smacznego!