Wydarzenia Cieszyn

Kiedyś służyła żołnierzom, dziś turystom. Kamienna pamiątka na muzealnym dziedzińcu

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Znajduje się na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wielu turystów robi sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia, ale czy nawet mieszkańcy Cieszyna wiedzą, skąd wzięła się kamienna ława o rzeźbionych bokach, z inskrypcją w języku niemieckim na oparciu?

Wydaje się, że kamienna ława na dziedzińcu dawnego pałacu Larischów w Cieszynie, w którym mieści się siedziba najstarszego polskiego muzeum – Muzeum Śląska Cieszyńskiego, stoi tam od zawsze albo przynajmniej od bardzo dawna. Tymczasem tak nie jest. To jeden z muzealnych eksponatów, który został znaleziony w 2002 roku dość przypadkowo, bo przy okazji remontu dawnego budynku koszar przy placu księcia Józefa Poniatowskiego w Cieszynie. Obecnie mieści się w nim siedziba Komendy Powiatowej Policji. Podczas porządkowania ogrodu, robotnicy natrafili w krzakach na przysypaną ziemią kamienną ławę. Po oczyszczeniu piaskowca, na oparciu ukazał się napis w języku niemieckim: „K.u.K. INFT. RGT. ALT-STARHEMBERG N°.54. MDCCCXCVI – MCMVI”, z którego wynika, że znalezisko jest pozostałością po austriackich żołnierzach 54. cesarsko-królewskiego pułku piechoty księcia Alt-Starhemberga.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Ława z pamiątkową inskrypcją nie jest jednak „meblem”, ale powstała w 1906 roku zamiast zwykłej tablicy wmurowywanej w ścianę, by uczcić 50. rocznicę stacjonowania pułku w Cieszynie i jego wymarszu znad Olzy. Czy cesarz Franciszek Józef, który na przełomie sierpnia i września 1906 roku przebywał na manewrach wojskowych w Cieszynie, uczestniczył w uroczystości jej osłonięcia albo miał okazję na niej przysiąść? Tego raczej już się nie dowiemy… Niemniej jednak zdecydowano, by oczyszczona i złożona stara ława znalazła godne miejsce i ważący około tony eksponat przewieziono z terenu koszar na muzealny dziedziniec. Można przypuszczać, że po II wojnie światowej pamiątka została rozebrana i porzucona w zaroślach. Nie zachowała się jej dolna część pod siedziskiem, po której zostały tylko wgłębienia w bocznych oparciach. Nie jest też znany wykonawca ławki, jednak niektórzy przypuszczają, iż mogli ją wykonać kamieniarze cieszyńskiego przedsiębiorcy budowlanego, Ludwiga Kametza, biorącego udział w budowie kompleksu koszar. Przemawia za tym istnienie bliźniaczej, a przynajmniej bardzo podobnej, ławki, która znajdowała się ogrodzie Kametza, przy nieistniejącym już dworku przy ulicy Smetany w Czeskim Cieszynie, a obecnie mieści się niedaleko parku Adama Sikory za Olzą.

54. cesarsko-królewski pułk piechoty księcia Alt-Starhemberga stacjonował w Cieszynie w latach 1846-1906. Na początku żołnierze mieszkali w koszarach w samym centrum nadolziańskiego grodu. Gdy jednak wojskowe budynki rozebrano, a w ich miejscu Habsburgowie wystawili dzisiejszy Teatr im. A. Mickiewicza, żołnierska kadra przeniosła się do garnizonu arcyksięcia Fryderyka, w okolicach obecnej ulicy Błogockiej i placu Poniatowskiego. Kadrę zasadniczą stanowili głównie mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego, ale do pułku należało też wielu Włochów, Słoweńców, Chorwatów, Austriaków, Czechów i Węgrów. Pułk był bardzo zżyty z miastem. Wielu żołnierzy znajdowało w Cieszynie drugie połówki. Po przeniesieniu jednostki do Jugosławii, w cieszyńskim garnizonie pozostały jeszcze 100. pułk piechoty i 35. pułk obrony kraju.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Postoi ława dłużej na wolnym powietrzu i na pewno bez konserwacji nie przetrwa czasu jak dotąd ponad 100 lat. Jeśli zabytek muzealny – inne traktowanie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Zapomniałam dodać :cieszymy się.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Trzeba było dodać, podszywacz, masz klawiaturę nie wiem po co, atramentu w kałamarzu zabrakło?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Mam dwa komputery i rozmawiam sama ze sobą. Jak miło mieć towarzystwo!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Ja jak rozmawiam to z drugą osobą a nie z komputerem. A może masz 2 telefony i rozmawiasz ze sobą?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Weź te czerwone tabletki, będzie lepiej i omamy znikną

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Biorę tylko żółte, w kolorze papierów, ja nie głupia aby mieszać kolory i dostać jakiś pomarańczowy.