Od poniedziałku, 17 stycznia, uczniowie z pięciu województw rozpoczną zimowy wypoczynek. Jako pierwsi na ferie wyjadą dzieci i młodzież z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Niektórzy z nich są już w drodze na kolonie czy obozy. Na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości naszego regionu nastąpiło już nasilenie ruchu pojazdów. Na drogach pojawiła się także większa ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku.
– Dla policjantów ruchu drogowego okres ferii zimowych wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów w regionie. W tym okresie odnotowujemy wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Zimowe warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą przygotować się do podróży. Należy wyposażyć pojazd w opony zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Przed dłuższą podróżą samochód najlepiej sprawdzić w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć niespodzianek w trasie. W okresie ferii stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażające bezpieczeństwu. Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.
– Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają możliwość sprawdzenia przez policjantów stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę. W tym celu prosimy z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli. W trakcie zgłoszenia należy podać datę i godzinę wyjazdu i liczbę autokarów – dodaje Krzysztof Pawlik.
Warto dodać, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych może dokonać także każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie, jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe, czy nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.
Wygląda jakby nie było żadnego koronawirusa a przecież bezpieczeństwo ferii zimowych to również i ta sfera.