Po raz kolejny przesunięto rozpatrzenie odwołań dotyczących wydania kontrowersyjnych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy w Żywcu ciepłowni na biomasę i paliwa alternatywne (RDF), zwanych potocznie spalarniami.
Wniosek o wydanie takich decyzji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska złożyła spółka komunalna Beskid Żywiec. Powstanie takich instalacji zaplanowano w dzielnicach Kabaty i Sporysz. Sprawa spotkała się z ogromną falą protestów mieszkańców i Żywca i okolic, po stronie których zdecydowanie opowiedziały się władze powiatu żywieckiego. Jesienią 2019 roku burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezes spółki Beskid Jerzy Kliś oświadczyli, że wycofali się z planów budowy tych instalacji już kilka miesięcy temu. Ale mimo to nie wycofali jednak wniosków o wydanie decyzji środowiskowych. Twierdzili, że chcą tylko poznać kto ma rację w tym sporze i czy instalacje byłyby szkodliwe dla mieszkańców i środowiska czy też nie.
W połowie kwietnia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzje środowiskowe. Odwołania od nich do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska złożyli między innymi: Starostwo Powiatowe w Żywcu, Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość, Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia i Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Po kolejnych przesunięciach terminu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała zakończenie postępowania odwoławczego na 31 stycznia 2022 roku. Jak się okazuje termin znowu został przesunięty w czasie, tym razem na 31 marca.
– Przyczyną zwłoki jest konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. (…) Wezwano spółkę Beskid Żywiec do złożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – stwierdziła w zawiadomieniu Anna Jasińska, dyrektor departamentu Ocen oddziaływania na Środowisko GDOŚ.
Żywiec to już upadłe miasto bez pomysłu na rozwój… Czas na nowych włodarzy ! Młodych, z pomysłami na lepsze jutro. Betonom mówimy: dość !
Beskid Żywiec to mafia żywiecka, non stop podwyżki śmieci, a jak już o nich mówimy to ulice Żywca są tak zasyfione śmieciami że szkoda gadać.
Pomijajac Beskid Żywiec. Stawki za śmieci ustala urząd Miasta, podobnie jak decyduje o zakresie gospodarowania odpadami, sprzątaniu miasta, utrzymaniu zieleni, odśnieżaniu itp.
Wykonawcy są wybierani w przetargach. To są jawne informacje i każdy może je sprawdzić. Ciekawe czemu żadna inna firma nie startuje do przetargu skoro to takie zyski. Umowa Miasto- Wykonawca a opłata Mieszkaniec- Miasto to dwie różne sprawy chociaż częściowo powiązane
Lewacka 24 pl wycina niewygodne komentarze
Jaki kram taki pan.
A ja będę płacił za wywóz śmieci 50zł lub więcej od osoby/m-c do spalarni do krakowa tylko dlatego, że ktoś nakręca fałszywą scenerię do tej technologii…
Radio Maryja i Pis won z kraju albo 2m pod ziemię
choćby spalarnia była w zywcu tak byśmy płacili dużo za śmieci zabijając kasę spółce Szlagora i pozostałej ekipy Beskid. pytam się kolejny raz czemu mieszkaniec żywca płaci więcej za śmieci niż mieszkaniec Jeleśnia? hrabia Szlagor mi odpisał to się przenieś Pan do tej gminy .prostacka odpowiedz Ale nic się nie spodziewam po takim czlowieku
To był wielki błąd mieszkańców miasta Żywca że przez lata ignorowali wybory . To miasto nie jest rozwojowe lecz zapadłe i nawet jezioro zastyga bagnami . Nawet centrum miasta jest obskurna , brak rozliczeń za poprzednie lata pracy doprowadziły do tego co mamy , nie wspomnę od dziurawych drogach lepikowanych przez partactwo jakiego świat nie widział.
Brawo
że takie są stawki to podziekujcie rządowi. miasto nue dość że nie ma wpływu do budżetu to jeszcze z tego co ma musi odprowadzac do Warszawy
Dokładnie. Kilkudziesięciu krzykaczy ( w większości posiadaczy spalarni przydomowych) terroryzuje cały region swoimi wyssanymi z palca teoriami.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby referendum, ale na to trzeba wyłożyć dużo kasy, której jak zawsze brak.
wypier ć z tym dziadostwem, w chinach oszukuje się ludzi że smog jest z powodu spalania siana, w Polsce też ludzi się robi w balona że to przez nich a głównym źródłem zanieczyszczeń jest przemysł i właśnie takie dziadostwa stawiane coraz częściej w tym kraju, wasza propaganda na nic się nie zda bo i tak was widłami przegonią
Tymi widłami co do pieca śmieci ładujesz?
Puknij się w kolano bo w głowę nie ma po co.
Miłego dnia, ha ha ha
Edek, wracaj do fabryki kredek, nie masz pojęcia o technologii spalania w spalarniach i oddziaływaniu na środowisko. Pamiętaj ze to jest kotlina… juz nas całkiem uduszą
Niestety tak się składa, że mam pojęcie. Nie zaprzeczam,że lokalizacja nie jest idealna ale oddziaływanie niekorzystne na środowisko na pewno dużo mniejsze niż to które jest teraz.
Mówię o likwidacji części kopciuchów w zamian za ciepło. Oczywiście odbiorcy indywidualni to max 20 %.
Lokalizacje też nie są nieprzemyślane. 80% musi być odbierane cały rok czyli tam gdzie potrzeba:
Browarna, Leśnianka, Stolarska, Grunwaldzka- tam są zakłady ,które potrzebują dużo ciepła. Co do fabryki kredek- po co złośliwości? Można przecież rozmawiać na argumenty
Przemysł w Żywcu? Jaki i gdzie?
A kto zapłaci za wybudowanie SPALARNI? Mieszkańcy , czyli miedzyinnymi Ty.
święte słowa
spalarni nie chcą pseudoekolodzy,ekoterroryści ,nibycelebryci i wychowane na TVN-ie i Gazecie Wymiotnej puste łby takie jak ty
wyjedź ty najlepiej do Rajchu ,twój ryży szef już tam jest
Może dobrze, im więcej będzie przesunięć terminu odwołań tym bardziej będzie to na korzyść burmistrza, który wycofał się z pomysłu budowy spalarni. A że nie będzie wiedział kto ma rację i czy instalacje są szkodliwe – mniejszy problem, wydawało się że był przekonany już dawniej, że nie są szkodliwe.