W maju w Bielsku-Białej i okolicy będzie realizowany fabularny film pełnometrażowy pt. „Hela”, opowiadających o trudnych losach zbuntowanej nastolatki. To debiuty Rafała Sakowskiego, producenta z Bielska-Białej oraz Anny Kasperskiej, reżyserki i scenarzystki. Już wkrótce w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się casting do tej produkcji.
Pod okiem mistrzów
Scenariusz do filmu powstawał pod okiem mistrzów polskiego kina. W pierwszej kolejności w Szkole Wajdy w ramach programu „Studio Prób”, a potem przez rok w Atelier Scenariuszowym. Jego finalna wersja była prezentowana podczas Nowych Horyzontów. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach priorytetu „Pierwszy Film”, popularnie znanego jako mikrobudżet, przeznaczonego dla debiutujących reżyserów. Obecnie trwa pre-produkcja. Zdjęcia zaplanowane są na maj, a premiera podczas 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zdjęcia będą realizowane na terenie Podbeskidzia, skupiając się przede wszystkim na Bielsku-Białej i najbliższej okolicy. Zadecydowały takie aspekty, jak ciekawa architektura i urozmaicone plenery. Jak podkreśla debiutujący producent Rafał Sakowski, nie będzie to kolejny film realizowany w Bielsku-Białej, ale po prostu bielski film, tworzony w dużej mierze przez ekipę z Bielska-Białej. Jednocześnie to debiut reżyserski Anny Kasperskiej, która jest także autorką scenariusza.
Bez względu na wszystko
Tytułowa Hela jest zbuntowaną nastolatką przebywającą w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym prowadzonym przez siostry zakonne. Została rozdzielona ze swoją o dziesięć lat młodszą siostrą – Zuzią, która jest dla niej całą rodziną. Pragnie się nią zaopiekować bez względu na wszystko i nie zamierza czekać z tym do pełnoletności. Zamierza uciec z ośrodka, porwać siostrę, wyjechać do Niemiec, podjąć tam pracę i zająć się siostrą. Gdy dowiaduje się, że Zuzia została adoptowana, nie może dłużej czekać. Musi ją odzyskać zanim ta zdąży ją zapomnieć. Odwaga i determinacja Heli zostanie wystawiona na próbę po zderzeniu ze światem zewnętrznym i wcześniejszym wkroczeniem w dorosłość.
Dlaczego uciekają?
Inspiracją dla twórców jest problem ucieczek młodych ludzi. – W Polsce co roku ucieka 4 tysiące nastolatków. 71 procent z nich to dziewczyny, ponad połowa ma 16-17 lat. Przygotowując dokumentację do scenariusza miałam okazję poznać dziewczyny z placówek wychowawczych. Poznałam warunki, w jakich żyją dziewczyny. W trakcie wywiadów opowiadały mi o swoich losach, obecnych bolączkach i planach na przyszłość. Tym projektem chciałabym poniekąd oddać głos dziewczynom, których na co dzień nikt nie słyszy. Są to bardzo często dzieci doświadczone różnymi traumami, z efektami których zmagają się w swoim nastoletnim życiu każdego dnia. Te dziewczyny marzą o tym, aby móc wrócić do społeczeństwa i wieść normalne życie, jednocześnie – poprzez głębokie rany emocjonalne, jakich doświadczyły – bardzo często same sabotują te marzenia… – opowiada reżyserka.
Casting w BCK
13 lutego w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się casting do filmu. Będzie prowadzony w dwóch grupach wiekowych. Twórcy zapraszają dziewczynki w wieku od 5 do 7 lat, w tym bliźniaczki (g. 10.00-13.00), oraz kobiety w wieku od 16 do 22 lat (14.00-17.00).
Jezus Stalin
Józef Mickiewicz
Jestem przed wami d****e
Jan Sebastian bahn
a chłopcy też mogą przyjść
Bardzo odległa, ale w jakimś stopniu podobna historia miała miejsce naprawdę. Zgromadzenie Córek Bożej Miłości w Białej miało wśród podopiecznych wiele dzieci. Były też dwie siostry, których losy po usamodzielnieniu mogły by być ciekawą historią do opowiedzenia. Życie też czasami pisze niezłe scenariusze.
Nakręcą następny film co będzie miał tytuł “Tadzia”, tym razem fabularny bo nie wiem jak to z metrami jest. Ale wrunek taki aby narratorem był Tadeusz zamieszczony w czołówce.
warunek
Nie cpaj tyle
Dlaczego, fantazja jest, której i Tobie życzę.