Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Kocioł pali, a zegar tyka. Ile jest czasu na dostosowanie się do przepisów?

Fot. Pixabay.com

W kwietniu minie pięć lat odkąd sejmik województwa śląskiego przyjął uchwałę antysmogową. W praktyce ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliwa, obowiązują od 1 września 2017 roku. Zgodnie z zapisami, instalacje niespełniające wymagań, których użytkowanie rozpoczęło się przed tym dniem, powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w dokumencie terminami. Pierwszy minął w 2021 roku…

Wielu z naszych Czytelników zastanawia się, kiedy powinni wymienić posiadany kocioł, piec czy kominek. Przypominamy więc kilka niezbędnych informacji. Przede wszystkim osoby, które posiadają instalacje dostarczające ciepło do systemu centralnego ogrzewania, czyli kocioł, powinny sprawdzić wiek urządzenia na dzień 1 września 2017 roku, a następnie, na tej podstawie, sklasyfikować piec do odpowiedniej grupy wiekowej. Dla tego typu instalacji istnieją cztery terminy wymiany kotła: do 31 grudnia 2021 roku – gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 rok i starsze) oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych, do 31 grudnia 2023 roku – gdy wiek kotła mieści się w przedziale od 5 do 10 lat (2007-2012), do 31 grudnia 2025 roku – gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (2013 – 31 sierpnia 2017) oraz do 31 grudnia 2027 – dla kotłów klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012, czyli tych, których sprawność wynosi minimum 73 lub 82 procent.

Podmioty, które posiadają tzw. miejscowe ogrzewacze powietrza, czyli na przykład kominek czy piec (w uchwale antysmogowej są one określone jako instalacje wydzielające ciepło lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika), powinny wymienić je do 31 grudnia br. na urządzenia spełniające wymagania określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) z dnia 24 kwietnia 2015 roku. Robić tego nie muszą, gdy piec czy kominek osiągają sprawność cieplną minimum 80 proc. lub są wyposażone w urządzenia do redukcji emisji pyłu.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 lat temu

Co powiecie na kocioł 5 klasy. Taki bez podajnika zasypowy. Ma to sens? Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Michał

Sensu nastawiać się na węgiel nie ma.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Węgiel drzewny na biegunkę bardzo dobry jest. A i sensu oraz potrzeby często się wystawiać nie ma.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Odpowiadaj Michałowi, to On pyta, radź w swojej nadzwyczajnej mądrości bez wystawiania się.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Wojna u progu a nas smuszają do likwidacji piecy a przeżyje ten co ma stare sprawdzone rozwiązania np. piec kuchenny z podkową taki piec ogrzeje dom, da ciepłą wodę do mycia i można na nim ugotować posiłek.

Paląca kwestia:
Paląca kwestia:
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Wierz mi ze skazane na (“państwowe”i drogie) ciepło, wszelkiej maści zawistne lemingi z przepłaconej deweloperki staną na głowie, by kolejnymi przepisami i szczuciem pozbawić i Ciebie tego skarbu jakim jest Twój niezależny piecyk z podkową
?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Ja w swojej grocie będę paliła ogniskiem bez podkuwania się.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Zaopatrz się podszywacz w denaturat i kuchenkę nań, świece, najlepiej gromnice.

HerrG.O.T.
HerrG.O.T.
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, nie słuchaj!
nie polecam dań z juwla na “dyktę”
Grzalim w górach NAŃ mielone i czkało się caly wieczór metanolem.
Ale gromnica na burze sprawdzona ?
Tyle w kwestii spalania – dobranoc całej Olszówce

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  HerrG.O.T.

No bo dyktę przez chleb nie przepuściliście.