Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wydłuża termin składania wniosków w konkursie „Zielona Pracownia 2022”. Szkoły i organy je prowadzące zyskały czas, by powalczyć o pieniądze na stworzenie nowoczesnych pracowni.
Zmiany w regulaminach sztandarowych konkursów organizowanych przez katowicki fundusz zostały wprowadzone ze względu na sytuację epidemiczną. Pierwsza z nich dotyczy terminu rozstrzygnięcia konkursu „Zielona Pracownia – Projekt 2022”, który został wydłużony do 14 marca. Dla wnioskodawców nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż na zgłoszenia jest już za późno – były one przyjmowane do 31 stycznia. Fundusz potrzebuje teraz czasu, by je przeanalizować i ocenić.
Druga modyfikacja dotyczy wspomnianego na wstępie konkursu „Zielona Pracownia 2022”. W tym przypadku wnioski można składać od 1 marca, a termin został wydłużony do 15 kwietnia do godz. 15.30. Przypomnijmy, że konkurs jest skierowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest dofinansowanie w formacji dotacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Dotacja będzie udzielana w zależności od możliwości finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych, ale z zastrzeżeniem, że maksymalnie może to być 40 tys. zł.
W powiecie cieszyńskim z powodzeniem funkcjonuje około 10 „zielonych pracowni”, powstałych dzięki finansowemu wsparciu funduszu w Katowicach. W ubiegłym roku dwie uruchomiono w gminie Istebna (na zdjęciu otwarcie zielonej pracowni w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie) i jedną w gminie Skoczów.
Super mają szkoły, jeśli są 2 programy, aby było zielono, w jednym roku.