Wydarzenia Bielsko-Biała

Wspaniałe wokalistki jazzowe upamiętnią Marię Koterbską. MAMY BILETY!

Zdjęcie, grafika: MATERIAŁY BCK

Najwybitniejsze polskie wokalistki jazzowe szykują dla bielszczan wyjątkowy muzyczny projekt. Upamiętnią „królową swingu” podczas specjalnego koncertu, który odbędzie się dokładnie w rocznicę nadania Bielskiemu Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej.

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zaplanowano 18 marca o 18.30 w „Domu Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury. Ostrzą sobie na nie zęby miłośnicy twórczości wielkiej bielszczanki, ale też fani jazzu i – po prostu – najlepszej muzyki. Wszyscy są też ciekawi, jak zabrzmią niezapomniane przeboje Marii Koterbskiej w aranżacjach znakomitego zespołu i wybitnych polskich wokalistek jazzowych.

W wykonaniu artystek – solo i w duetach – usłyszymy w projekcie „Tribute to Maria Koterbska” takie przeboje, jak: „Wrocławska piosenka”, „Augustowskie noce”, „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Karuzela”, „Brzydula i rudzielec”, „Parasolki”.

Wokalistkom będzie towarzyszyć zespół świetnych muzyków w składzie: Artur Jurek – kierownik muzyczny, fortepian; Piotr Szlempo – trąbka; Dariusz Herbasz – saksofon; Marcin Janek – saksofon; Krzysztof Paul – gitara; Maciej Sadowski – kontrabas i Roman Ślefarski – perkusja.

– Niekwestionowana dama polskiej sceny muzycznej, legenda klasyki piosenki, artystka, której utwory weszły na stałe do kanonu muzyki i doczekały się wielu wspaniałych interpretacji, odeszła 18 stycznia 2021 roku. Po jej śmierci wielu bielszczan i środowisk twórczych oczekiwało wyjątkowego uhonorowania wielkiej artystki w przestrzeni miasta. Na wniosek prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, po uzyskaniu zgody syna artystki Romana Frankla, do Rady Miejskiej trafił wniosek o nadanie Bielskiemu Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej. Rada jednogłośnie przyjęła ten wniosek – przypomina Agata Wolna, wiceszefowa wydziału prasowego bielskiego ratusza.

Zmiana nazwy zapoczątkowała rozszerzenie działalności BCK o działania związane z upamiętnieniem życia i twórczości artystki, która mimo wspaniałej kariery scenicznej i wielu artystycznych podróży nigdy nie wyprowadziła się ze swojego rodzinnego miasta. W budynku Bielskiego Centrum Kultury powstanie „Cafe Maria” z pamiątkami po artystce, ale najpierw przed nami znakomicie zapowiadające się muzyczne wydarzenie.

Maria Koterbska.

Nazwiska wokalistek, które zaangażowały się w projekt poświęcony królowej swingu, robią wielkie wrażenie. Dość powiedzieć, że Grażyna Auguścik uznawana jest przez krytyków amerykańskich za jedną z najciekawszych postaci światowej sceny muzycznej. Wokalistka, aranżerka, kompozytorka i producentka studiowała w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych – w słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Z wielkim powodzeniem koncertuje i realizuje projekty na obu półkulach.

Dorota Miśkiewicz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, jednak znamy ją przede wszystkim jako znakomitą wokalistkę. Pochodzi z muzycznej rodziny, jest córką słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza i siostra cenionego perkusisty Michała Miśkiewicza. Od 2018 roku nieprzerwanie wygrywa ankietę „Jazz Top” pisma Jazz Forum w kategorii „Wokalistka”, a niedawno zwyciężyła w tym zestawieniu po raz czwarty.

Anna Serafińska jest wokalistką jazzową, absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Z uczelnią związana zawodowo od 1997 roku; w 2004 roku jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka, prorektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest wnuczką wokalistki jazzowej Carmen Moreno. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. I nagrodę oraz nagrodę publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytuł Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie w 2006 r.

Charyzmatyczna Monika Borzym muzyczną karierę rozpoczęła w wieku 19 lat od występu na Jazz Jamboree 2009 w Sali Kongresowej w Warszawie, zaproszona przez samego Machała Urbaniaka. Studiowała w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jest otwarta na różne gatunki muzyczne, współpracuje z wieloma artystami.

Bielszczanka Beata Przybytek jest wokalistką jazzową, pianistką i kompozytorką. W naszym mieście uczyła się w szkole muzycznej w klasie fortepianu, później kształciła się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kończąc wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej z wyróżnieniem. Jest laureatką prestiżowej nagrody muzycznej Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego – Mateusza Trójki 2013 za płytę „I’m Gonna Rock You” w kategorii „Jazz – wydarzenie”. Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi.

ZGARNIJ BILETY!

Dla naszych Czytelników mamy górę podwójnych zaproszeń na koncert! Jak je zdobyć? To całkiem proste.

Wystarczy napisać w paru słowach, dlaczego warto się wybrać na ten koncert oraz odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się festiwal jazzowy organizowany w Bielskim Centrum Kultury? Wybierzemy zgłoszenia z poprawnymi i najbardziej twórczymi odpowiedziami.

Na listy czekamy pod adresem e-mail:

[email protected]

W mailu prosimy podać dane kontaktowe (imię, nazwisko, miejscowość, numer telefonu).

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Pasuje i podać cenę biletu – 130 zł, zniżki.