Ruszyła budowa nowego przedszkola w Hałcnowie. Umowę z wybranym w przetargu wykonawcą władze miasta podpisały 4 lutego. Na działce, gdzie już niedługo stanie nowy obiekt, prowadzone są zakrojone na dużą skalę prace ziemne. Wyburzono już znajdującą się tam ruderę. Radny Bronisław Szafarczyk ma pomysł, w jaki sposób wykorzystać ziemię z wykopów.
– Wykonawca zdjął humus i zgromadził na północnej części działki. Z pewnością będzie on wykorzystany do wyrównania terenu. Równocześnie przystąpiono do wykonywania wykopów w miejscu, w którym powstanie budynek, a ziemię również zgromadzono w północnej części działki. Myślę, iż byłoby ekonomicznie, a także bardzo pożytecznie przynajmniej część tego nadmiaru wykorzystać na miejscu, w postaci usypania i odpowiedniego ukształtowania oraz zagospodarowania górki mogącej służyć dzieciom do zjeżdżania na sankach lub stawiania pierwszych kroków narciarskich – zasugerował w interpelacji radny Szafarczyk. Zwrócił też uwagę, że niegdyś na każdej górce roiło się zimą od małych saneczkarzy. Teraz większość tych miejsc jest zabudowana albo ogrodzona i dzieciaki nie mają gdzie zjeżdżać.
Trudno się z tym nie zgodzić, ale niezbędnym warunkiem jest jeszcze śnieg. A z tym w ostatnich latach jest coraz gorzej, na co radny też zwrócił uwagę. Aby górka obok przedszkola faktycznie mogła pełnić rolę saneczkowej dłużej niż kilka czy kilkanaście dni w roku, musiałoby powstać tam jakieś sztuczne naśnieżanie, a to raczej nie wchodzi w rachubę. Poza tym – jak się okazuje – ziemia z wykopów zostanie użyta do niwelacji terenu. Jest jej nawet za mało i trzeba będzie jej jeszcze na plac budowy dowieźć.
Najistotniejsze jest jednak to, że budowa przedszkola, o które hałcnowska społeczność (w tym radny Szafarczyk) czyniła starania od dawna – w końcu ruszyła. Obiekt powstaje od zera na działce u zbiegu ulic Janowickiej i Jasińskiego. Budynek będzie miał blisko 3,5 tys. mkw powierzchni i znajdzie się w nim miejsce dla 250 dzieci. Ma być nowoczesny i przestronny, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną, energooszczędny system oświetlenia czy system wentylacji umożliwiający odzyskiwanie ciepła.
Wykonawca ma 18 miesięcy, aby uporać się z budową. W ramach inwestycji przebudowane zostanie także skrzyżowanie ulic Janowickiej i Jasińskiego. Wszystko ma kosztować ponad 21 milionów złotych.
Jest to kolejna duża inwestycja bielskiego samorządu w rozbudowę bazy przedszkolnej. W ramach realizowanych od dwóch lat działań inwestycyjnych zmodernizowanych oraz rozbudowanych o nowe pawilony ma zostać kilka bielskich przedszkoli. Trwa m.in. rozbudowa o dodatkowe skrzydło Przedszkola nr 4 przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Podobne inwestycje – choć na mniejszą skalę – czekają też Przedszkole nr 24 przy ulicy Sempołowskiej oraz Przedszkole nr 30 w Kamienicy.
Panu radnemu marzy się “Kopiec Szafarczyka”
Powstanie problem jak wysoka i długa ma być ta górka, raczej nie wystarczy ziemi na utworzenie jej według ambicji, trzeba dowieźć a wtedy nie jest tanio. Czasy się zmieniły, nie będzie się roiło od małych saneczkarzy, są komputery, inny styl spędzania wolnego czasu.